Historia

Marilyn Monroe. Ikona popkultury, tragedia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 05:44
Nie dane jej było, jak przepowiadał Andy Warhol, 15 minut sławy dla każdego. Marilyn Monroe dano ponad pięćdziesiąt lat życia po śmierci, a z pewnością jej legenda przetrwa znacznie dłużej.
Amerykańska aktorka i modelka Marilyn Monroe
Amerykańska aktorka i modelka Marilyn MonroeFoto: PAP

1 czerwca 1926 urodziła się Marilyn Monroe, amerykańska aktorka filmowa, modelka i piosenkarka. Najpopularniejsza gwiazda Hollywood w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W komediach i melodramatach kreowała typ prostolinijnej i bezbronnej kobiety-dziecka uosabiającej seks, a zarazem poszukującej wielkiego uczucia.


Posłuchaj
14:22 marylin monroe___v2012004273_tr_0-0_10701493664bb94f[00].mp3 Marilyn Monroe - audycja Michała Montowskiego z cyklu "Spotkanie z mistrzami". (PR, 5.08.2012)

 

Postać Marilyn Monroe została zawłaszczona przez popkulturę. Wielbiona jako wzór urody, w życiu prywatnym od wczesnego dzieciństwa zmagała z trudnym losem. Nie miała domu, wychowywała się w rodzinie zastępczej. Matka była schizofreniczką, nie wiadomo do końca, kto był jej ojcem. Przeżyła wiele nieudanych związków. Nie potrafiła odnaleźć się w rodzinie ani w społeczeństwie. Wielkie marzenie o karierze aktorskiej zrealizowała, ale słono za nie zapłaciła. Samotność osoby poszukującej akceptacji wpędziła Marilyn w rozmaite schorzenia nerwowe. Pod koniec kariery sprawiała ogromne problemy na planie filmowym.

Nie dane jej było, jak przepowiadał Andy Warhol, 15 minut sławy dla każdego. Marilyn Monroe dano ponad pięćdziesiąt lat życia po śmierci, a z pewnością przetrwa znacznie dłużej. – Jest kilka twarzy, które na zawsze zostaną w historii kina. Jedną z nich będzie Marilyn Monroe – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Żyła krótko, umarła w wieku 36 lat, a wokół jej śmierci narosło wiele legend i nieporozumień. – To typowa postać dla środowiska rządzącego Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Kennedy’ego. Tam było wszystko: mafia, narkotyki, ogromne przekręty finansowe – stwierdził Marek Urbański w audycji z cyklu "Piękny i bestia".

Marilyn Monroe z nizin społecznych weszła na sam szczyt, ale na skutek niekorzystnych okoliczności i złego świata skończyła fatalnie - to narracja, którą masowa publiczność, szczególnie amerykańska, wręcz uwielbia.


Posłuchaj
03:09 piękny i bestia, 11___149_04_iii_tr_1-21_11513975664cf53a[00].mp3 Marilyn Monroe - audycja z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 23.03.2004)

 

mjm

Czytaj także

Charlie Chaplin – niemy filozof śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:01
Workowate spodnie, za duże buty, melonik i laseczka. Wybielona twarz i charakterystyczny mały wąsik. To znaki rozpoznawcze Charliego Chaplina – legendy kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orson Welles. "Kino było dla niego wspaniałą zabawą"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:30
– Mit i aura wyklętego artysty też była grą, samokreacją Wellesa – mówiła krytyk filmowa Maria Oleksiewicz. – Był to człowiek, który zawsze tworzył wokół siebie taką aurę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Warner dopuścili kino do głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 10:30
Stworzyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie, wprowadzili do kina dźwięk i kolor. Czterej synowie emigrantów z małej miejscowości na Mazowszu przeszli do historii kina jako Warner Brothers.
rozwiń zwiń