X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Alfred Szklarski – świat młodzieńczych przygód

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 06:00
- Wszyscy tęsknimy za przeżywaniem czegoś niezwykłego, podróżowaniem po świecie, a przecież niewielu z nas jest to dane. Stąd też głód, niedosyt poznawania świata i jego mieszkańców – mówił Alfred Szklarski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Alfred Szklarski w 75. rocznicę urodzin opowiada o swojej twórczości. (PR, 27.01.2017)
Tablica pamiątkowa, przedstawiająca Alfreda Szklarskiego, plac Grunwaldzki w Katowicach
Tablica pamiątkowa, przedstawiająca Alfreda Szklarskiego, plac Grunwaldzki w KatowicachFoto: Michał Bulsa/Wikimedia Commons

9 kwietnia 1992 zmarł Alfred Szklarski, pisarz i popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach, autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim.

- Chciałem umożliwić młodzieży odbycie podróży po egzotycznych krajach naszej ziemi. Poznanie flory, fauny i historii odkryć. Wydawało mi się, że jeżeli stworzę przygodowo-podróżniczego bohatera powieści to on będzie mógł nie tylko bawić czytelników, ale jednocześnie przypomnieć polskich badaczy i podróżniczków – opowiadał Alfred Szklarski o motywach swojej pracy w archiwalnej audycji Polskiego Radia.

Alfred Szklarski sam wychował się poza Polską. Urodził się w 1912 roku w Chicago. Był synem Andrzeja Szklarskiego, działacza Organizacji Bojowej PPS, który w 1908 emigrował do Stanów Zjednoczonych. Pisarz do kraju wrócił w wieku szesnastu lat. W czasie II wojny światowej opublikował pod pseudonimem Aleksander Gruda trzy przygodowe powieści dla dorosłych. Powieści "Żelazny pazur", "Krwawe diamenty" i "Tajemnica grobowca" drukowano w niemieckich gadzinówkach, choć sam Szklarski od 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w powstaniu warszawskim.

W 1949 roku sąd PRL skazał go na 8 lat więzienia za publikacje z czasów wojny, a jego dzieła zostały objęte cenzurą. Na wolność wyszedł na mocy amnestii w 1953 roku. Po wyjściu z więzienia w latach 1954-1977 był redaktorem w katowickim wydawnictwie "Śląsk".

W 1957 roku ukazał się pierwszy tom powieści o Tomku Wilmowskim. "Tomek w krainie kangurów" zapoczątkował cykl dziewięciu książek, które cieszyły się wielką popularnością wśród młodzieży i dorosłych. Dość powiedzieć, że wydawnictwa liczyły nakład w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Wyprawy Tomka i jego kompanii wprowadzają młodzież w egzotyczny świat dalekich krain i ukazują życie ich mieszkańców. Uczyły też o takich wartościach jak szlachetność, odwaga i honor. – Trzeba kochać wszystkich ludzi. Rozumieć ich. Tylko jeśli sami będziemy mieli przyjazny stosunek do wszystkich, będziemy mogli zachować własny kręgosłup. To jest dla mnie najważniejsze. Aby człowiek zawsze był sobą, w każdych okolicznościach – tłumaczył pisarz.

Alfred Szklarski zmarł w 1992 roku podczas prac nad ostatnim tomem cyklu. Dzieło pod tytułem "Tomek w grobowcach faraonów" dokończył ks. Adam Zelga na podstawie notatek pisarza.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak