Historia

Walt Disney – władca dziecięcego śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:42
Dzisiaj mija 119. rocznica urodzin "najzabawniejszego ojca" na świecie. Tak, tak, to dzięki niemu setki milionów dzieci z wszystkich kontynentów przeżywało chwile szczęścia, oglądając przygody Myszki Miki, Kaczora Donalda czy Psa Pluto... A ci, którzy już wyrośli z lat dzieciństwa mogli za każdym razem do niego wrócić, widząc na ekranie świat swoich dziecięcych bohaterów.
Walt Disney w 1960 roku
Walt Disney w 1960 rokuFoto: PAP

Walt Disney przyszedł na świat w Chicago 5 grudnia 1901 roku.

Na początku swojej kariery zawodowej zajmował się rysowaniem i projektowaniem komercyjnych ilustracji reklamowych, programów teatralnych i katalogów. Po pierwszych niepowodzeniach na rynku pracy (styczeń 1920) zatrudnił się w firmie produkującej reklamowe animacje techniką wycinków.


Posłuchaj
13:52 1.02.2014 Sobota z Jedynką Disney ok.mp3 Piotr Mackowiak o życiu i twórczości Walta Disneya mówi w audycji Małgorzaty Raduchy z cyklu "Sobota z Radiową Jedynką". (PR 1.02.2014)

 

Wolał technikę rysunków, jako że był bardzo uzdolnionym rysownikiem. Wraz z kolegą z pracy, Fredem Harmanem, otworzyli własną firmę i produkowali krótkie animacje zwane Laugh-O-Grams Newmana (od nazwiska odbiorcy). Po sukcesie tych krótkich, śmiesznych filmików założył Laugh-O-Grams Studio i zatrudnił kilku dodatkowych animatorów. Nie wiodło im się najlepiej.

Disney, chcąc ratować finanse firmy, zdecydował się na stworzenie dłuższego filmu animowanego – "Alicji w krainie czarów". Film trwający 12 i pół minuty niestety został ukończony już po bankructwie studia w 1923 roku. W lipcu tego roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie wraz z bratem Royem założył Disney Brothers Studio, które później przekształciło się w The Walt Disney Company.

Po pierwszych latach produkcji z różnymi bohaterami – głównie z Oswaldem (szczęśliwym królikiem) – Disney zaczął tworzyć własnych bohaterów, do których miał pełne prawa autorskie.

I tak, w maju 1928 roku, pojawiła się Myszka Miki (a właściwiej "Myszek", bo w języku angielskim Miki Mouse to "on"), do którego w pierwszych filmach głos podkładał sam Walt Disney. Wtedy też pierwszy raz zobaczyliśmy towarzysza Mikiego – Psa Pluto – który w późniejszych latach miał także swoje solowe filmy.

Od pierwszych filmów Mikiemu towarzyszyła myszka Minnie – jego oficjalna dziewczyna (narzeczona). Rozśmieszający wszystkich, "złośnicki" i narwany Kaczor Donald, pojawił się dopiero w czerwcu 1934 roku. Donald często występował w filmach z pierwszymi bohaterami, w końcu doczekał do "samodzielnych" filmów, w których jego "rodzinka" zaczęła się powiększać i stwarzać niestworzone historie. Do grona głównych bohaterów, w 1932 roku, dołączył też Pies Goofy (dosłownie - "głupkowaty") i jak pozostali, po serii wspólnych filmów, "dochrapuje się" również filmów solowych... "dochrapuje" to dobre określenie, bo w jednym z filmów przeraźliwie chrapie.

Produkcje studia Walta Disneya to nie tylko krótsze lub dłuższe filmy rysunkowe – to także pełnometrażowe filmy fabularne. Działalność Walta Disneya rozszerzyła się 17 lipca 1955 roku, kiedy to otworzył w Kalifornii pierwszy park rozrywki – Disneyland. Na świecie jest teraz sześć Disneylandów, w parkach tych do zabaw zachęcają duże postaci z kreskówek Disneya.

Co do jednego kronikarze nie są zgodni – ile i jakie nagrody otrzymał Walt Disney i produkcje jego studia. Pojawiają się różne liczby... ale jednego możemy być pewni – w historii kina zdobył ich najwięcej – najwięcej nagród, nominacji i orderów (honorowych odznaczeń wielu państw). Najbardziej miarodajnym źródłem wydaje się być archiwum Akademii, według którego Disney otrzymał 26 statuetek Oscara (w tym 4 Oscary honorowe), a wszystkich nominacji było 59.

PP


Czytaj także

Walt Disney. Król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 05:40
– Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

86 lat temu zadebiutował Kaczor Donald

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 05:40
86 lat temu, 9 czerwca 1934 roku, na ekranie zadebiutował Kaczor Donald. Zawsze gotowy do walki awanturnik ze studia Walta Disneya, który na przełomie lat 30. i 40. XX wieku stał się najbardziej popularną postacią animowaną na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszka Miki - ikona filmu animowanego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:38
15 maja 1928 roku w USA odbyła się premiera filmu rysunkowego "Plane Crazy", pierwszego, w którym wystąpiła postać Myszki Miki.
rozwiń zwiń