Historia

Myszka Miki - ikona filmu animowanego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 05:38
15 maja 1928 roku w USA odbyła się premiera filmu rysunkowego "Plane Crazy", pierwszego, w którym wystąpiła postać Myszki Miki.
Miki obchodzi urodziny (Mickeys Birthday Party), 1942 r.
"Miki obchodzi urodziny" ("Mickey's Birthday Party"), 1942 r. Foto: Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych. W czasie swojej obecności w popkulturze Myszka Miki wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza.

18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" (polski tytuł "Parowiec Willie"), w którym  Myszka Miki grała główną rolę. Odniósł duży sukces komercyjny, zaś dzień premiery kinowej jest uważany za symboliczne narodziny najbardziej znanego bohatera kreskówek. Film okazał się przełomowy również pod względem technicznym, bowiem był pierwszą udźwiękowioną animacją. Walt Disney samodzielnie dubbingował głos Mikiego do 1946 roku.

Rysunkowy aktor

Myszka Miki powstała w trudnym momencie dla Walta Disneya. Wraz ze swoim wspólnikiem Ubem Iwerksem stracili prawa autorskie do królika Oswalda – swojej pierwszej postaci animowanej, która odniosła sukces – i bezskutecznie próbowali je odzyskać.

W podróży z kolejnych negocjacji dotyczących przywrócenia praw do posługiwania się rysunkiem królika, Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia nowej postaci. Tym razem nie zamierzał powtórzyć błędu i postanowił zabezpieczyć prawa autorskie do rysunkowego bohatera. Wymyślił sympatyczną postać myszy, która pokonuje stojące na jego drodze przeciwności losu.

Postać animowana była wzorowana na typowym przedstawicielu amerykańskiej klasy średniej. Była ambitna i uwielbiała rywalizację, ale jednocześnie działała pragmatycznie. Widzowie mogli poczuć więź z Mikim, co przełożyło się na popularność filmów z jego udziałem.

Przed sukcesem "Parowiec Willie" Walt Disney wyprodukował dwa filmy z Myszką Miki w głównej roli, które jednak nie zdobyły serc publiczności. Udane przyjęcie trzeciej produkcji zapoczątkowało dobrą passę, która wyniosła go na szczyt Hollywood.

Podbój ekranów kinowych

– Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Był biednym chłopakiem, który z 12 dolarami w kieszeni zdobył Hollywood, a później stworzył postać, która podbiła świat – powiedziała Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego w audycji Michała Piwowarka z 2018 roku.


Posłuchaj
09:12 [CZWORKA]Stacja Kultura 17 sierpień 2018 myszka miki.mp3 W audycji Michała Piwowarka z cyklu "Stacja Kultura" o 90-leciu Myszki Miki opowiada Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. (PR, 17.08.2018)

 

W 1940 roku Walt Disney wyprodukował film "Fantazja", który był jednym z jego największych dzieł, a Myszka Miki wystąpiła w nim w głównej roli. Rozmach produkcji przekroczył ówczesne standardy Hollywood, prześcigając nawet takie superprodukcje jak "Przeminęło z wiatrem". Film Walta Disneya współtworzyło aż 15 reżyserów i 24 scenografów.

Sukces Myszki Miki był efektem przemyślanej strategii producenta filmowego. Widzowie lubili oglądać jego produkcje, ponieważ mogli utożsamić się z głównym bohaterem. Walt Disney w 1932 roku został nagrodzony Honorową Nagrodą Oscara za stworzenie Myszki Miki.

Posłuchaj o twórczości Walta  w audycji Anny Fuksiewicz z 1983 roku.


Posłuchaj
17:59 małe kino (walt disney)___pr iii 87033_tr_0-0_1089297488774449[00].mp3 O twórczości Walta Disneya - audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Małe kino". (PR, 26.07.1983)

 

Myszka Miki idzie do wojska

W latach II wojny światowej filmy animowane zostały wykorzystane jako materiał propagandowy. Posłużyły w dwojakim celu – przedstawiały wrogie państwa w złym świetle, ale jednocześnie służyły również jako materiały instruktażowe dla wojska oraz podnosiły morale żołnierzy.

Również Miki wspierał aliantów w wojnie. Co ciekawe, wystąpił nie tylko dla armii Stanów Zjednoczonych.

Na prośbę żołnierzy z wojsk łączności 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, rysownicy z firmy Walta Disneya przesłali do jednostki emblemat z Myszką Miki. Animowany bohater został przedstawiony jako umundurowany polski żołnierz na tle białego orła. Podpis znajdujący się pod jego wizerunkiem głosił, że Miki odczuwa dumę ze zgłoszenia się do 1. Dywizji Pancernej.

sa

Czytaj także

Hollywood - symbol kultury amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:45
Zanim słynny biały napis Hollywood stał się znakiem rozpoznawczym amerykańskiej Fabryki Snów, miał być wyłącznie reklamą lokalnej firmy deweloperskiej. Był też pierwotnie nieco dłuższy, bo brzmiał Hollywoodland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walt Disney. Król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 05:40
– Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

86 lat temu zadebiutował Kaczor Donald

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 05:40
86 lat temu, 9 czerwca 1934 roku, na ekranie zadebiutował Kaczor Donald. Zawsze gotowy do walki awanturnik ze studia Walta Disneya, który na przełomie lat 30. i 40. XX wieku stał się najbardziej popularną postacią animowaną na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Goldwyn – z Warszawy do Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 05:50
– Samuel Goldwyn był nieznośnym człowiekiem. Miał szalony, wybuchowy temperament – opowiadał na antenie Polskiego Radia scenarzysta Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 50. rocznica śmierci współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
rozwiń zwiń