Historia

Papcio Chmiel. Legenda polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:45
Trzy lata temu, 22 stycznia 2021 roku, zmarł Henryk Jerzy Chmielewski. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia.
Autor serii komiksów pt. Tytus, Romek i Atomek Papcio Chmiel.
Autor serii komiksów pt. "Tytus, Romek i A'tomek" Papcio Chmiel.Foto: PAP/ Radosław Pietruszka

Posłuchaj
15:35 papcio chmiel___v2018009577_tr_0-0_1493571205379de8[00].mp3 Papcio Chmiel oraz popularyzatorzy komiksu opowiadają o fenomenie "Tytusa, Romka i A'tomka" w audycji Aldony Wołłk-Łaniewskiej z cyklu "Kwadrans bez muzyki" (PR, 27.06.2018)

 

Powstaniec warszawski

Zdolności rysunkowe przejawiał już od dziecka. Przez chwilę pracował jako kreślarz. Swoje umiejętności doskonalił nawet po zmobilizowaniu go do wojska w czerwcu 1939 roku. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Jupiter". Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Przez długi czas przypisywano mu autorstwo słynnego powstańczego plakatu "Jeden pocisk, jeden Niemiec". Sam Papcio zdementował tę informację, podając jednocześnie, że autorem pracy był inny Henryk Chmielewski, również powstaniec i rysownik, z którym Papcio po wojnie pracował w "Szpilkach". 

"Tytus, Romek i A'Tomek"

W 1947 roku rozpoczął pracę jako plastyk w redakcji "Świata Przygód" przemianowanego kilka lat później na "Świat Młodych". To właśnie tam stworzył swój pierwszy komiks "Sierżant King z królewskiej konnicy". Dziesięć lat później stworzył swój najsłynniejszy cykl komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek" opowiadający o dwójce warszawskich harcerzy przyjaźniących się z uczłowieczonym szympansem. Na pomysł umieszczenia małpy w komiksie Papcio Chmiel wpadł przypadkiem. Podczas pisania spadł mu na kartkę papieru kleks, który swoim kształtem do złudzenia przypominał małpę. Bohaterowie na swoją pierwszą przygodę zostali wysłani w kosmos.

- Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sputnika, wszystko tajne, a ja narysowałem dziesięć odcinków komiksu z małpką w kosmosie. Wydrukowano je tylko dlatego, że dziecko członka Komitetu Centralnego PZPR czytało gazetę dla dzieci - wyjaśnił Papcio Chmiel.

Absolutny polski rekordzista 

Seria komiksów o perypetiach Tytusa, Romka i A'Tomka rozeszła się w ponad 11 mln egzemplarzy. Czytelnicy z niecierpliwością czekali na każdy kolejny tom przygód ukochanych bohaterów. W 2002 roku komiks doczekał się swojej filmowej wersji.

- Papcio Chmiel ma w opowiadaniu taką dziecięcą świeżość. Nawet w bezpośrednim kontakcie cały czas żartuje. To jest postać ponad czasem. Jego humor jest tak uniwersalny, że śmieją się z nim kolejne pokolenia. To ikona polskiego komiksu, o której się nie zapomina - mówił popularyzator polskiego komiksu Wojciech Łowicki w audycji "Kwadrans bez muzyki".

Henryk Chmielewski za swe zasługi dla kultury został odznaczony medalem Gloria Artis oraz Orderem Uśmiechu. 

seb/bm

Czytaj także

Alfred Szklarski – świat młodzieńczych przygód

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:35
- Wszyscy tęsknimy za przeżywaniem czegoś niezwykłego, podróżowaniem po świecie, a przecież niewielu z nas jest to dane. Stąd też głód, niedosyt poznawania świata i jego mieszkańców – mówił Alfred Szklarski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Christa. "Kajko i Kokosz" i… "Gwiezdne wojny"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:40
Janusz Christa stworzył komiksowy bestseller epoki PRL. Tylko przygody Kajka i Kokosza mogły dorównać popularności "Tytusa, Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela. Dziś 15. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tytus, Romek i A'Tomek" - komiks, który uczy poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:45
22 października 1957 roku czasopismo "Świat Młodych" wydrukowało pierwszy numer komiksu "Tytus, Romek i A'tomek". Seria odniosła niebywały sukces, do dzisiaj sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy.
rozwiń zwiń