Polskie Radio
Section05
Henryk Jerzy Chmielewski

Karolina Prewęcka: Papcio Chmiel napisał "Tytusa" także dla rodziców

- Dzięki synowi, który ma teraz ćwierć wieku i córce, która jest niewiele młodsza, odkryłam tak naprawdę "Tytusa" już jako dojrzała kobieta. Poczułam, że to jest też dla mnie, że dzieci się mogą śmiać ze zwrotów akcji, tępa, a ja się bardzo śmiałam z zabaw słownych - mówi w Programie I Polskiego Radia Karolina Prewęcka, autorka właśnie wydanej książki "Papcio Chmiel udomowiony".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Jerzy Chmielewski literatura Martyna Podolska biografia

"Środa z Papciem Chmielem". Program 1 wspominał legendarnego rysownika w 100. rocznicę urodzin [POSŁUCHAJ]

W Programie 1 Polskiego Radia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego - rysownika, publicysty i powstańca warszawskiego, na którego komiksach z Tytusem de Zoo wychowało się kilka pokoleń młodych ludzi. Z tej okazji, w Jedynce, przez cały dzień emitowaliśmy specjalne materiały związane z życiem i twórczością Papcia Chmiela.
Zobacz więcej na temat:  Papcio Chmiel Henryk Jerzy Chmielewski komiks komiksy Martyna Podolska

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia Papcio Chmiel wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  komiks HISTORIA grafika Powstanie Warszawskie historia Polski Henryk Jerzy Chmielewski Armia Krajowa Tytus książki dla dzieci książki KSIĄŻKA literatura SZTUKA KULTURA

"Uczył nas historii i szacunku do niej". Piotr Gliński o Henryku Jerzym Chmielewskim

"Henryk Jerzy Chmielewski uczył nas historii i szacunku do niej. Namawiał do dostrzegania jej wpływów w dzisiejszym świecie" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w liście odczytanym podczas środowych uroczystości pogrzebowych słynnego rysownika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Jerzy Chmielewski KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pogrzeby społeczeństwo

Jan Ołdakowski: u Papcia za pomysłem na komiks stał też projekt edukacyjny

- Tak jak bohaterowie jego komiksów, dwaj harcerze, których czasami nie za bardzo lubiliśmy za ich metody, uczłowieczali Tytusa, tak Papcio Chmiel uczłowieczał nas. Mówił, co jest ważne w życiu, co należy robić - wspominał legendarnego rysownika Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  komiks Henryk Jerzy Chmielewski Dwójka odeszli 2021 Jan Ołdakowski Aldona Łaniewska-Wołłk

Mieczysław Prószyński: Papcio Chmiel był dobrym narratorem

- Papcio wiedział, że jeżeli coś ma być interesujące, to musi być od czasu do czasu rzucony żart współczesny zrozumiały dla jego czytelników, dlatego przy klęczącej postaci pisał, że on też kiedyś za karę klęczał na grochu - w "Poranku Dwójki" wspominał Papcia Chmiela i jego ostatni album wydawca i przyjaciel autora, Mieczysław Prószyński.
Zobacz więcej na temat:  komiks Henryk Jerzy Chmielewski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ewelina Karpacz-Oboładze Henryk Jerzy Chmielewski

Wspominamy Papcia Chmiela

Dziś wyjątkowe, wspomnieniowe wydanie "Jedynki dzieciom". Wspominamy zmarłego w czwartek (21.01) Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnego Papcia Chmiela, autora komiksów z serii "Tytus, Romek i A'Tomek". Na tych komiksach wychowały się co najmniej cztery pokolenia Polaków. Do wspólnego wspominania zaprosiliśmy Tomasza Samojlika, który za dnia jako naukowiec pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, a po pracy poświęca się rysowaniu komiksów, pisaniu książek i wymyślaniu różnych okołoksiążkowych projektów.
Zobacz więcej na temat:  dzieci zwierzęta Henryk Jerzy Chmielewski komiksy Agnieszka Ciecierska

Łukasz Jasina: sztuka Chmielewskiego dociera do młodszego pokolenia

- Sztuka, którą stworzył Chmielewski trwa i dociera do młodszego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca, Łukasz Jasina na temat zmarłego niedawno Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego lepiej jako Papcio Chmiela. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także malarz, Andrzej Biernacki oraz Zbigniew Mańkowski z gdańskiego ASP.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Jerzy Chmielewski komiks POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA