Historia

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 06:00
Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Żołnierski pogrzeb w czasie Powstania warszawskiego. Warszawa, 8 września 1944
Żołnierski pogrzeb w czasie Powstania warszawskiego. Warszawa, 8 września 1944Foto: PAP/CAF
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Posłuchaj
02:02 8 wrzesnia - Ogień był piekielny, ulice zasłane były trupami - opowiadał Marian Adamski ps. Adaś o walkach na Brackiej i Alejach Jerozolimskich. (Archiwum PR)

 

Zgodnie z zawartym dzień wcześniej porozumieniem między Niemcami i reprezentującym cywilne władze powstańcze Polskim Czerwonym Krzyżem między 12 a 14 milknie artyleria nieprzyjaciela. To czas ewakuacji ludności cywilnej z miasta. Wymarszowi towarzyszą mieszane uczucia. Pochód zrezygnowanych, zmęczonych ludzi obserwowany jest przez powstańców. Jedni i drudzy złorzeczą sobie.


Posłuchaj
02:16 A46617 8.09 Powstancze kalendarium_1318744_1.mp3 Po kilku dniach przerwy wznawiają nadawanie dwie warszawskie rozgłośnie - powstańcza "Błyskawica" i Polskie Radio. (PR, 2014)

 

Była to tylko krótka przerwa w piekielnej codzienności walk. Od rana tego dnia trwały szturmy na północne Śródmieście z każdej strony. Szczególnie zaciekle walczono w rejonie magazynów Haberbusha, spichlerza całej powstańczej dzielnicy. Stosunkowo spokojne południowe Śródmieście ostrzeliwane jest ze straszliwą dokładnością - równo co 8 minut - z amunicji dział największego kalibru. Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "Cała ulica płonęła, to było kłębowisko płomieni"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:45
4 września 1944 roku. Trzydziesty piąty dzień powstania, poniedziałek. W zbombardowanym budynku PKO ciężkie rany odnoszą szef Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Tadeusz Pełczyński ps. Grzegorz oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski ps. Kuczaba. Zbombardowana elektrownia na Powiślu staje się gruzowiskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 3 września 1944. "Niemcy gwałcili dziewczynki i rozstrzeliwali rannych"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 05:47
Trzydziesty czwarty dzień powstania, niedziela. Niemcy ogromnymi siłami uderzają na Powiśle. Ich celem jest odepchnięcie powstańców od rzeki, w obawie przed połączeniem z wojskami Armii Czerwonej, która zbliża się do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:45
Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 6 września 1944. Świadomość nieuniknionej klęski jest powszechna

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 05:40
Trzydziesty siódmy dzień powstania, środa. Niemcy przypuszczają generalny szturm na Powiśle. Po zaciętych walkach powstańcy stopniowo przesuwają się w stronę Śródmieścia. Wieczorem Powiśle jest już całkowicie zajęte przez wroga. Linią frontu staje się Nowy Świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "To był dzień najbardziej dla mnie tragiczny, zginęli wszyscy moi przyjaciele"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 05:40
7 września 1944. Trzydziesty ósmy dzień powstania. Po zajęciu Powiśla oddziały niemieckie ruszają na północną część Śródmieścia, nacierają na Nowy Świat, a z Ogrodu Saskiego i placu Za Żelazną Bramą na plac Grzybowski. Od strony Dworca Głównego atakują Chmielną, a z placu Zawiszy ulicę Towarową. Jednocześnie niemieckie lotnictwo bombarduje ten teren.
rozwiń zwiń