Historia

Powstanie Warszawskie. 12 września 1944. Brud i głód wyniszczały mieszkańców stolicy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:50
Czterdziesty trzeci dzień powstania, wtorek. Trwa silny ostrzał artyleryjski i bombardowanie Czerniakowa. Niemcy za wszelką cenę starają się odciąć powstańców od Wisły.
Jedno z powstańczych stanowisk z karabinem maszynowym
Jedno z powstańczych stanowisk z karabinem maszynowymFoto: PAP/reprodukcja

Posłuchaj
02:20 A46929 12.09 Powstancze Kalendarium_1320524_1.mp3 - Sowieci zwodzili dowództwo Armii Krajowej - podkreślał gen. Tadeusz Bór-Komorowski, Naczelny Wódz Armii Krajowej. (Archiwum PR)

 


Posłuchaj
01:20 12 wrzesnia.mp3 Jerzy Kłoczowski ps. Piotruś mówi o wysadzeniu niemieckiego bunkru na Mokotowie przy ul. Madalińskiego. (PR, 2014)

 

Główne siły von dem Bacha nacierają od południa i północnego-zachodu na Czerniaków. Niemcom udaje się przerwać łączność między tą dzielnicą a Śródmieściem Południowym.

W pozostałych dzielnicach panuje względny spokój. "Wstrzymuje się wszelkie natarcia w mieście. Zachowuje się jedynie niezbędne siły na odcinkach po to, aby wszystkie siły grupy von dem Bacha użyć bądź do oczyszczenia południowej części miasta, bądź stworzenia grup uderzeniowych na możliwych dla nieprzyjaciela przejściach przez Wisłę" - można przeczytać w dzienniku działań bojowych 9. armii niemieckiej.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Tymczasem w Śródmieściu przebywa na stłoczonym terenie ponad 200 tysięcy ludzi. Brakuje wody, fatalne są warunki sanitarne, brud i głód wyniszczyły mieszkańców stolicy. "Czerwonka była w drodze do rozwinięcia się w powszechną epidemię" - notuje gen. Tadeusz Bór-Komorowski.


Posłuchaj
16:04 Dni Walczącej Stolicy, 12.09.mp3 M.in. meldunki gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego do Londynu w sprawie walk sowiecko-niemieckich i nadziei na pomoc Armii Czerwonej (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 06:00
Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 9 września 1944. "Wytrzymałość żołnierzy u kresu możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 05:50
Czterdziesty dzień powstania, sobota. O godz. 9 rano zamilkły strzał. Na dwie godziny ogłoszono zawieszenie broni. W tym czasie na wezwanie Czerwonego Krzyża stolicę opuszczają cywile - w ciągu dwóch dni blisko 8 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 10 września 1944. "Stalin chciał, żeby powstanie się poddało"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 06:00
Czterdziesty pierwszy dzień powstania, niedziela. Trwa zaciekły bój o Śródmieście-Północ. Niemcy atakują rejon Nowego Światu, placu Napoleona i ulicy Brackiej. Na Chmielnej, Wareckiej i Świętokrzyskiej toczą się walki o każdy dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 września 1944. Armia Czerwona zbliża się na przedpola Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:50
Czterdziesty drugi dzień powstania, poniedziałek. Rozmowy w sprawie kapitulacji powstania zostają zerwane. Słychać odgłosy walk na Pradze. Niemcy wstrzymują natarcia na inne dzielnice, wszystkie siły kierując na Czerniaków.
rozwiń zwiń