Historia

"Na imię mi było Krzysztof". 103 lata temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Ale jaki człowiek kryje się za tą legendą? Baczyński to przecież nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.

Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny

Prezentujemy m.in. głosy teściowej poety Feliksy Drapczyńskiej, jego siostry ciotecznej Anieli Kmity-Piorunowej, pisarzy Jarosława Iwaszkiewicza, Lesława Bartelskiego, Krzysztofa Kąkolewskiego i Łukasza Orbitowskiego, aktorów Daniela Olbrychskiego i Mateusza Kościukiewicza, a także powstańców warszawskich, u boku których artysta walczył i zginął - Juliusza Bogdana Deczkowskiego, Tytusa Karlikowskiego i Zbigniewa Czajkowskiego. Posłuchać można także opowieści "pana od Baczyńskiego", czyli Wiesława Budzyńskiego, biografa, który od kilkudziesięciu lat odkrywa nowe fakty życiorysu twórcy.

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file"

Nie może zabraknąć poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacjach wielu wybitnych aktorów – m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, Grażyny Barszczewskiej, Marka Perepeczki, Lidii Wysockiej i Jana Englerta. To utwory wybrane spośród kilkuset wierszy, które pozostawił poległy poeta. Najsłynniejsze z nich to z jednej strony świadectwo katastrofy pokolenia naznaczonego wojną, z drugiej zaś wyraz miłości do żony Barbary.

Kliknij w obrazek i dowiedz się o historii miłości Krzysztofa i Basi:

src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file"

Ewa Demarczyk powiedziała kiedyś w Polskim Radiu, że wiersze Baczyńskiego "same się proszą" do śpiewania. 

- Tam jest muzyka, istnieje tam sama z siebie, w rytmie wiersza, w dźwiękach – mówiła wybitna wykonawczyni słynnych piosenek skomponowanych do tekstów poety "Sur le pont d'Avignon" i "Wierszy wojennych".

Dlatego serwisowi towarzyszy internetowe Radio Baczyński, gdzie obok interpretacji Ewy Demarczyk znalazło się ponad 120 utworów w wykonaniu takich artystów, jak Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Mela Koteluk, Czesław Śpiewa, Kwadrofonik, Budka Suflera i zespół Piersi, a także Chór Polskiego Radia i Chór Narodowego Forum Muzyki.

W cudem ocalonym z wojennej pożogi dorobku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znajdziemy także wiele fragmentów prozy i setki prac plastycznych, będących dowodem talentu, którego rozwój przerwała przedwczesna śmierć. Na stronie www.baczynski.polskieradio24.pl obejrzeć można grafiki i rysunki autorstwa poety, a także fragmenty własnoręcznie wykonanych książek. Ponadto znalazły się tam mało znane fotografie oraz prywatne dokumenty rodziny Baczyńskich.

Redakcja