Historia

Zobacz, kto jest kim na obrazie Matejki, i głosuj na "Konstytucję 3 maja".

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:45
Słynne płótno "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" namalowane przez Jana Matejkę to artystyczna wizja prawdziwego zdarzenia, do jakiego doszło tuż po zaprzysiężeniu ustawy przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ale nie wszystkie osoby, które widzimy na obrazie, faktycznie pojawiły się tego dnia w tym właśnie miejscu.
Fragment serwisu specjalnego Konstytucja 3 maja
Fragment serwisu specjalnego "Konstytucja 3 maja"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl oraz witrynę galaktykalema.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

"Konstytucja 3 Maja 1791 roku" przedstawia pochód zmierzający ulicą Świętojańską do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie król miał powtórzyć zaprzysiężenie ustawy, którą chwilę wcześniej zatwierdzono w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim. Na płótnie Matejki jest bardzo tłoczno, roi się na nim od historycznych postaci, które odegrały znaczącą rolę w procesie uchwalenia konstytucji – zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników.

Serwis specjalny Polskiego Radia zabiera nas do wnętrza obrazu, prezentując sylwetki namalowanych osób – m.in. Stanisława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja, Franciszka Ksawerego Branickiego, Jana Suchorzewskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza i oczywiście samego króla. Opisom postaci towarzyszą archiwalne nagrania Polskiego Radia. Zapraszamy na stronę konstytucja3maja.gov.pl, by przekonać się, kogo jeszcze umieścił Jan Matejko na obrazie - malarz bowiem, realizując swą historiozoficzną wizję, posunął się do zabiegów przeczących suchym faktom historycznym.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

Mobile Trends Awards 2021. Głosuj na multimedialny serwis "Konstytucja 3 maja"!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 05:50
Wśród trzech nominacji, jakie otrzymało Polskie Radio do Nagród Mobile Trends Awards 2021, znalazł się serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z tą multimedialną opowieścią powstałą w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz – do oddania na ten projekt głosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
rozwiń zwiń