X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
konstytucja

"Przepisy konstytucji nic nie mówią o żadnej emeryturze"

– Wszyscy widzą, łącznie z gwiazdami światowego rocka, że PiS chce przejąć władzę nad Sądem Najwyższym i próbuje to opakować w jakieś kłamstwa. Nikt się nie da na to nabrać – mówiła w "Salonie politycznym Trójki" Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu poselskiego .Nowoczesna.
Zobacz więcej na temat:  Kamila Gasiuk-Pihowicz Nowoczesna Sąd Najwyższy Andrzej Duda Małgorzata Gersdorf konstytucja POLSKA

Prof. Kik: kompetencje prezydenta powinny być zwiększone

Zgodnie z zapowiedziami marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, izba wyższa parlamentu podczas kolejnego posiedzenia – w drugiej połowie lipca – zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Kazimierza Kika, politologa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka konstytucja referendum Kazimierz Kik Andrzej Duda Senat prezydent Stanisław Karczewski

Szef KPRM: sędziowie nie są żadną "inną" grupą

- Do tej pory sędziowie przechodzili w stan spoczynku w wieku 70 lat, a teraz - w wieku 65 lat, tak jak wszyscy Polacy. Sędziowie nie są żadną inną grupą - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził nadzieję, że sędziowie, którzy ukończyli 65 lat a nie złożyli oświadczeń, uszanują to, że ich mandaty wygasły 4 lipca.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny konstytucja prawo POLSKA

"Gersdorf może się wydawać, że jest prezesem SN do 2020 r."

Naczelna Rada Adwokacka uznaje, że Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Takie stanowisko przyjęło prezydium Rady. NRA pisze o "zagrożeniau dla rzadów prawa" i powołuje się na artykuł 183 konstytucji oraz stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z 28 czerwca. Gościem Polskiego Radia 24 był Janusz Szewczak, Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szewczak Sąd Najwyższy prawo konstytucja Małgorzata Gersdorf

Debata w PE o praworządności w Polsce. Komentarz publicystów

Dziennikarz Press Club Polska Jarosław Włodarczyk i Marcin Fiołek z tygodnika "Sieci" rozmawiali o debacie, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani, po przemówieniu Mateusza Morawieckiego dotyczącym przyszłości UE, pytali premiera o kwestie związane z reformą Sądu Najwyższego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Parlament Europejski POLSKA konstytucja Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo

Spór o SN. O tym wyroku TK opozycja wolałaby zapomnieć

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładająca przejście w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia do prezydenta o chęci kontynuowania pracy, wywołała spore kontrowersje. Opozycja twierdzi bowiem, że skracanie kadencji pierwszej prezes SN jest niekonstytucyjne. Jednak podobne przypadki skracania bądź wdłużania kadencji sędziów miały miejsce przed rządami PiS. W 1998 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie działanie jest zgodne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy konstytucja Sebastian Kaleta Małgorzata Gersdorf TYLKO U NAS

Paweł Mucha: nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego

- W środę nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego; w związku z niemożnością wyznaczenia przez niego zastępcy mówimy o sytuacji pewnego automatyzmu działania, w którym I prezesa zastępuje prezes SN najstarszy służbą, czyli sędzia Józef Iwulski - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Paweł Mucha kancelaria prezydenta Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf konstytucja Sejm POLSKA