Polskie Radio
Section05
konstytucja

103 lata temu wprowadzono w Stanach Zjednoczonych prohibicję.

17 stycznia 1920 roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie 18. poprawka do Konstytucji wprowadzająca zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Tym samym w historii Stanów Zjednoczonych rozpoczął się trzynastoletni okres prohibicji, który miał ogromny wpływ na przebieg procesów społecznych w tym kraju. Bez wątpienia był też jednym z najmroczniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone konstytucja

Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z konstytucją? Jest orzeczenie TK

Przepisy pozwalające odbierać prawo jazdy wyłącznie na podstawie nieweryfikowalnej informacji policji jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. To orzeczenie kwestionuje przepisy wprowadzone w marcu 2015 roku, pozwalające odbierać prawo jazdy m.in. za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo jazdy kierowcy konstytucja Trybunał Konstytucyjny sądownictwo bezpieczeństwo na drodze GOSPODARKA

Udział prezydenta Litwy w obchodach Święta Niepodległości. Szrot: to wyraz dobrych relacji naszych krajów

Paweł Szrot w "Trójkowym komentarzu dnia" podkreślił, że w tym roku w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wyjątkowy będzie udział prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy i jego małżonki. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta, "to jest czytelny wyraz bardzo dobrych od kilku lat relacji pomiędzy naszymi krajami, które się wewnętrznie zintegrowały wobec rosyjskiej agresji". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartłomiej Graczak POLSKA polityka Paweł Szrot immunitet konstytucja

TYLKO U NAS PiS chce zlikwidować immunitety. Czy uda się zebrać większość konstytucyjną?

PiS zamierza złożyć do Sejmu projekt zmian w konstytucji dotyczący ograniczenia immunitetów poselskich. - Tutaj będziemy patrzyli na to, jak zachowa się opozycja, bo sami nie mamy 307 głosów - powiedział w Polskim Radiu sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski. Czy znajdzie się w Sejmie większość zdolna do uchwalenia zmian w tym zakresie?
Zobacz więcej na temat:  immunitet Sejm PiS konstytucja POLSKA polityka

"Zaliczyłeś solidną wtopę". Kaleta odpowiada łowcy fake newsów z TVN

"Przypisanie fałszu wypowiedziom Jarosława Kaczyńskiego w tym obszarze to kompromitacja z waszej strony" - napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w odpowiedzi na wpis Jana Kunerta z serwisu fact-checkingowego konkret24, który stwierdził, że prezes PiS myli się w sprawie ilości płci opisywanych w konstytucji. "Zaliczyłeś solidną wtopę" - dodał Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta społeczeństwo prawo konstytucja LGBT

Sprawa usunięcia krzyży w przedszkolu w Szczecinie. Decyzja dyrektor niezgodna z prawem

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 75 w Szczecinie zdjęła krzyże ze ścian wszystkich sal przedszkola. W sprawie interweniowali rodzice i radni miasta. Wolność zawieszania krzyży w szkołach oraz innych budynkach publicznych potwierdza Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i inne akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowisko takie podzielają m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Najwyższy.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara katolicyzm Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie POLSKA społeczeństwo prawo konstytucja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Prezydent: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, konstytucja jednoznacznie to określa

Konstytucja jednoznacznie określa, że małżeństwo jest pod szczególną opieką ze strony państwa, jest związkiem kobiety i mężczyzny, więc sprawa jest jasna - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Ocenił też, że to dobrze, iż jest konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda konstytucja rodzina prezydent społeczeństwo

Sejm za ustawą o Sądzie Najwyższym. Sachajko: nasze porozumienie programowe jest realizowane

Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy reformującej Sąd Najwyższy, w tym m.in. likwidującej Izbę Dyscyplinarną. W Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wyjaśnił, że jego partia poparła ustawę, bo z PiS-em nadal wiąże ją porozumienie programowe. - Ono jest realizowane. Co prawda bardzo wolno, bo liczyliśmy, że będzie szybciej, aczkolwiek jest - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Sachajko Kukiz'15 POLSKA polityka konstytucja Sąd Najwyższy reforma sądownictwa prezydent ustawa

NA ŻYWO Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Głosowania zakończone, dyskusja o pomocy kredytobiorcom

Trwa drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie uchwalili m.in. prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o tzw. czternastkach dla emerytów. W głosowaniu odrzucono wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro. Sejm przeprowadził też I czytanie projektu PiS zmiany konstytucji, wniosek o jego odrzucenie złożył poseł KO Robert Kropiwnicki. Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka POLSKA konstytucja