Polskie Radio
Section05
konstytucja

Edyta Hołdyńska: od lat obserwujemy chęć nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje UE

-  Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli. Temu sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska Press").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa Komisja Europejska konstytucja Trybunał Konstytucyjny

"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

- Polska do tej pory nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa unijnego. Niech pan komisarz pokaże mi chociaż jeden wyrok, polskiego TK, który by to kwestionował - tak list wysłany przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości do władz Polski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska polityka Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska konstytucja Polska w Unii Europejskiej

"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

- To przejaw dążenia do tego, by więcej decyzji zapadało w Brukseli, by były one podejmowane przez urzędników i Komisję Europejską, która nie jest ciałem demokratycznym - tak o liście KE do premiera Mateusza Morawieckiego ws. jego wniosku do TK z marca mówił w piątek w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Komisja Europejska konstytucja Polska w Unii Europejskiej Niemcy

Tomasz Truskawa: Unia Europejska zamierza ingerować w wewnętrzny porządek państw

- Tego typu rozwiązania w sposób zdecydowany uderzają w zagwarantowaną traktatami suwerenność państw, zbliżają nas do modelu federacyjnego i myślę, że jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, komentując list unijnego komisarza, w którym domaga się on wycofania przez premiera wniosku do TK ws. nadrzędności konstytucji nad prawem UE. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski ŚWIAT Unia Europejska Europa Komisja Europejska konstytucja Trybunał Konstytucyjny

Trzaskowski łamie konstytucję? Jest kolejny sprzeciw wobec uwzględnienia seksedukacji w budżecie obywatelskim

Fundacja Mamy i Taty złożyła w warszawskim ratuszu petycję, w której domaga się wycofania się przez władze stolicy z procedowania projektu dotyczącego edukacji seksualnej skierowanej do młodzieży i dorosłych w ramach Budżetu Obywatelskiego stolicy na rok 2022. Zwraca uwagę na możliwość łamania konstytucji. Zgłoszony przez anonimową mieszkankę projekt ma kosztować prawie 3 miliony 300 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT homoseksualizm Warszawa społeczeństwo młodzież pornografia konstytucja prawo

Prezes PiS: bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w opublikowanym w niedzielę przez Wprost.pl wywiadzie stwierdził, że "bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana". - Wciąż jest dopuszczalna, jeśli ciąża wywodzi się z przestępstwa i jeżeli zagraża życiu, albo zdrowiu kobiety - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński aborcja konstytucja kobieta ciąża społeczeństwo

"Najwyższym aktem normatywnym jest Konstytucja RP". Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN o wyroku TSUE

- W ostatnim czasie drastycznie nasiliły się za działania określonych organów i podmiotów UE, czego najbardziej drastycznym przykładem jest podważanie nadrzędności polskiej konstytucji w porządku prawnym RP, a tym samym wprost suwerenności naszego państwa - oświadczyli w sobotę sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Sejm Unia Europejska konstytucja sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE

"Nie weszła ona w życie". Prof. Andrzej Chwalba o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- Zmiany, które dokonały się w latach 1788–1790, były znakomite. Zreformowano funkcjonowanie aparatu państwa, opodatkowano szlachtę i duchowieństwo, odsunięto szlachecką gołotę od wpływów politycznych i przyznano prawa miastom królewskim oraz mieszczaństwu. Tę piękną pracę wykonali posłowie i senatorowie – mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA konstytucja konstytucja 3 maja 3 Maja