Polskie Radio
Section05
konstytucja

Reset konstytucyjny. Schetyna: pomysł szlachetny, ale trudny do realizacji

- Ci, którzy o nim mówią i analizują go, chcą poprawy trudnej sytuacji, próby znalezienia nowego początku - powiedział o resecie konstytucyjnym Grzegorz Schetyna. Senator PO w Programie 1 Polskiego Radia mówił, dlaczego uważa, że jego przeprowadzenie będzie trudne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska koalicja obywatelska konstytucja prawo Paweł Zieliński

PR24 Reset konstytucyjny. Bronisław Komorowski: idea słuszna, ale niemożliwa do realizacji

- To bardzo dobra idea. Wprowadzenie jej w życie niewątpliwie byłoby korzystne dla Polski, bo oznaczałoby ustabilizowanie systemu wymiaru sprawiedliwości i fundamentu demokracji, jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Ale praktycznie będzie to bardzo trudne do osiągnięcia, bo polski parlament jest skonfliktowany - powiedział w Polskim Radiu 24 były prezydent Bronisław Komorowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Bronisław Komorowski konstytucja Trybunał Konstytucyjny

"Reset konstytucyjny". Posłowie PO i PiS komentują propozycję Konfederacji

Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość opowiadają się za spokojną debatą nad zmianami w ustawie zasadniczej. Przedstawiciele największych partii w Sejmie przyznają jednocześnie, że rozmowy na temat poprawek w konstytucji mogą być bardzo trudne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość polityka Rząd Donalda Tuska Platforma Obywatelska konstytucja prawo Trybunał Konstytucyjny krs Sąd Najwyższy Robert Kropiwnicki Zbigniew Kuźmiuk Konfederacja

Spotkanie prezydenta z wicemarszałkiem Sejmu. Bosak mówi o "dobrym znaku"

Krzysztof Bosak z Konfederacji ocenił jako konstruktywne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie proponowanego przez jego ugrupowanie "resetu konstytucyjnego". - Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje - powiedział wicemarszałek Sejmu dziennikarzom przed Pałacem Prezydenckim.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Bosak Andrzej Duda Konfederacja konstytucja sądownictwo POLSKA polityka Donald Tusk Rząd Donalda Tuska Marcin Mastalerek Trybunał Konstytucyjny krs prawo Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy

Prezydent gotów rozmawiać o resecie konstytucyjnym. Politycy w dyskusji o sytuacji prawnej państwa

Reset konstytucyjny, Rada Gabinetowa, inwestycje w CPK i elektrownie atomowe, zakupy zbrojeniowe oraz odwołanie Daniel Obajtka i fuzja Orlenu z Lotosem - te tematy były, zdaniem gości Programu 3 Polskiego Radia, najważniejszymi w minionym tygodniu. O polskim życiu politycznym i społecznym rozmawiali: Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Michał Kobosko (Trzecia Droga - Polska 2050), Jarosław Sachajko (Kukiz’15), Przemysław Wipler (Konfederacja), Adrian Zandberg (Lewica Razem), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Andrzej Halicki Michał Kobosko Jarosław Sachajko Przemysław Wipler Adrian Zandberg Stanisław Żaryn legislacja prezydent konstytucja

PR24 Prof. Marcin Matczak: odrzucenie resetu konstytucyjnego może dać Tuskowi legitymację do innych działań

- Moim zdaniem nie uda się projekt resetu konstytucyjnego, ale być może premier Tusk chce pokazać Polakom, że nie ma wyjścia, trzeba przeciąć ten węzeł gordyjski i wychodzi z taką propozycją - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Matczak, prawnik z UW. - W momencie, kiedy opozycja obecna odrzuci propozycję rozmowy, być może da mu to legitymację do innych działań, być może takie jest myślenie za tym pomysłem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk sądownictwo konstytucja

Chaos prawny w Polsce. Sachajko: rząd posunął się o wiele za daleko

- Obywatele wybrali posłów, którzy przez 8 lat mówili, że trzeba przestrzegać konstytucji i że ma być praworządność. Tymczasem od dwóch miesięcy nie ma praworządności, a konstytucja nie jest przestrzegana - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, dodając, że rząd posunął się za daleko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sachajko polityka Kukiz'15 Karol Surówka Donald Tusk Rząd Donalda Tuska prawo konstytucja demokracja koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica

Premier zapowiada zmiany w konstytucji. "Dadzą początek odpolitycznianiu systemu prawnego"

- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotował zmiany w konstytucji i innych przepisach, które powinny dać początek procesowi odpolitycznienia systemu prawnego - poinformował premier Donald Tusk. Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że chodzi m.in. o rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Donald Tusk konstytucja prawo

PR24 Zembaczyński: przywracać praworządność musimy nieustępliwie, ale cierpliwie

- W kwestii przywracania praworządności powinnyśmy wykazać się nieustępliwością i cierpliwością. Jak połączymy te dwie cechy rządu Donalda Tuska, to finalnie jesteśmy w stanie wytworzyć atmosferę w Polsce, która będzie sprzyjała temu, żeby powrócił ład konstytucyjny - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Zembaczyński Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka konstytucja

104 lata temu wprowadzono w Stanach Zjednoczonych prohibicję

17 stycznia 1920 roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie 18. poprawka do Konstytucji wprowadzająca zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Tym samym w historii Stanów Zjednoczonych rozpoczął się trzynastoletni okres prohibicji, który miał ogromny wpływ na przebieg procesów społecznych w tym kraju. Bez wątpienia był też jednym z najmroczniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone konstytucja