Historia

Portugalia. W Algarve znaleziono kamienny posąg liczący 5500 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 05:33
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w regionie Algarve, w południowej części kraju, kamienny posąg zwany menhirem. Służył on mieszkańcom tych terenów 5500 lat temu do kultu płodności.
Menhiry
MenhiryFoto: Shutterstock/Salcido

Jak poinformował portugalski archeolog Antonio Carvalho, obiekt został znaleziony na wzgórzu w miejscowości Sotavento, na terenie gminy Sao Bras de Alportel.

W trakcie badań, w których biorą udział naukowcy z wydziału archeologii Uniwesytetu Algarve (UALg) i archeolodzy miejscowej gminy, potwierdzono, że menhir jest posągiem wykonanym z wapienia, czyli skały osadowej stosunkowo powszechnej na południu Portugalii.

Carvalho wyjaśnił, że podobne posągi w przeszłości znajdowano w innych gminach południowej i południowo-zachodniej Portugalii, takich jak Lagos, Lagoa, Vila do Bispo oraz w Aljezur.

Czytaj także:

Jego zdaniem to istotne odkryciem, gdyż w tym rejonie Algarve nie natrafiono dotychczas na przedmioty kultu z okresu neolitu.

Wapienny posąg jest też wyjątkowy dlatego, że w jego sąsiedztwie brak innych kamiennych obiektów. "Menhiry występujące samotnie to duża rzadkość. Zazwyczaj obok nich zlokalizowane są inne, podobne im obiekty" - powiedział Antonio Carvalho, precyzując, że budowle te służyły w neolicie głównie do kultu płodności, zarówno ludzi, jak też zwierząt i upraw rolnych.

Wyjaśnił, że w najbliższych miesiącach prowadzone będą kolejne prace archeologiczne służące poszukiwaniom innych posągów neolitycznych w gminie Sao Bras de Alportel.

Marcin Zatyka/PAP/bm

Czytaj także

Portugalia. Stal była tu używana do produkcji narzędzi 1000 lat wcześniej niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 05:40
Mieszkańcy położonego w środkowej Portugalii regionu Alentejo korzystali z narzędzi stalowych już 2900 lat temu - wynika z badania międzynarodowego zespołu archeologów, w którego skład weszli naukowcy z Hiszpanii, Niemiec i Portugalii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono ruiny starożytnego amfiteatru

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 05:40
W pobliżu portugalskiej miejscowości Marvao, położonej w pobliżu wschodniej granicy z Hiszpanią, znaleziono pozostałości areny amfiteatru wybudowanego przez Rzymian.
rozwiń zwiń