Historia

Portugalia. Odnaleziono ruiny starożytnego amfiteatru

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 05:40
W pobliżu portugalskiej miejscowości Marvao, położonej w pobliżu wschodniej granicy z Hiszpanią, znaleziono pozostałości areny amfiteatru wybudowanego przez Rzymian.
Miejscowość Marvao w Portugalii
Miejscowość Marvao w PortugaliiFoto: Shutterstock/stu.dio

Obiekt znajdował się na terenie rzymskiego miasta Ammaia, na wschodzie Portugalii - informują prowadzący badania archeolodzy z Uniwersytetu Lizbońskiego, wspierani przez naukowców z Hiszpanii.

Ważny punkt na mapie imperium

Miasto istniało pomiędzy I w. p.n.e. a V w.n.e., stanowiąc ważny punkt dla Rzymian, jeśli chodzi o zaopatrywanie się w rejonie w kwarc i złoto. Funkcjonowało też jako ważny węzeł komunikacyjny z zachodu na wschód Półwyspu Iberyjskiego.
Z prowadzonych badań wynika, że wybudowany przez Rzymian amfiteatr użytkowany był w okresie około 400 lat. Obiekt był budowlą murowaną, otynkowaną zaprawą wapienno-piaskową. Pod amfiteatrem archeolodzy odnaleźli piwnicę wykonaną z drewna.

Amfiteatr znajdował się pomiędzy murami miejskimi - a kamieniołomem, z którego pozyskiwano materiały do budowy tego obiektu.

Pokaźna budowla

Odkrycie areny amfiteatru w Ammai pozwala twierdzić, że nie był on dużym i bardzo ważnym obiektem, jak na tego rodzaju budowle tworzone przez Rzymian - ocenia uczestniczący w badaniach Carlos Fabiao z Uniwersytetu Lizbońskiego. Według jego oszacowań długość areny wynosiła 54 m, szerokość - 40 m.

Dodał, że amfiteatr w Ammai miał też mniejszą rangę w porównaniu z obiektami, które Rzymianie wybudowali m.in. w Meridzie i Conimbridze. "Widownie tamtych powstały z kamienia, zaś w Ammai - z drewna" - podsumował portugalski badacz.

Marcin Zatyka/PAP/bm

Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Odkryto największą nekropolię z czasów Bizancjum na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:40
Cmentarzysko było prawdopodobnie miejscem pochówku chrześcijan i stanowi świadectwo krótkiego panowania wschodniorzymskiego na obszarze Iberii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia. Stal była tu używana do produkcji narzędzi 1000 lat wcześniej niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 05:40
Mieszkańcy położonego w środkowej Portugalii regionu Alentejo korzystali z narzędzi stalowych już 2900 lat temu - wynika z badania międzynarodowego zespołu archeologów, w którego skład weszli naukowcy z Hiszpanii, Niemiec i Portugalii.
rozwiń zwiń