X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tu leżą ci, którzy zginęli za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 07:00
Jak przestała istnieć najsłynniejsza nekropolia II Rzeczypospolitej? Dlaczego obrońców Polski nie pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim? Kto i kiedy zaprojektował tę wojenną nekropolię i jakie były jej losy po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną?
Audio
  • Cmentarz Orląt Lwowskich - audycja z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego"
Cmentarz Orląt Lwowskich w 1997 roku
Cmentarz Orląt Lwowskich w 1997 rokuFoto: Wikipedia CC

Cmentarz Orląt Lwowskich – dom ostatecznego spoczynku dla harcerzy i studentów Politechniki i Uniwersytetu Lwowskiego, którzy ramię w ramię bronili Lwowa w czasie wojny 1918 r., jednocześnie jeden z najpiękniejszych cmentarzy wojennych w Europie, z pierwszej połowy lat 20. XX wieku. 25 sierpnia 1971 roku władze radzieckie podjęły decyzję o jego likwidacji.

Przy pomocy m.in. czołgów i maszyn budowlanych władze sowieckie zniszczyły kolumnadę cmentarza, próbowano też zniszczyć wielkie pylony Łuku Chwały, ostrzelano napisy na pylonach, zrównano z ziemią ułożone na półkolistych tarasach groby. Kamienne lwy, które stały przed łukiem triumfalnym, przewieziono na rogatki miasta.

- W katakumbach w 1975 roku umieszczono garaże i zakład kamieniarski – mówił Igor Hawryszkiewicz, dyrektor nekropolii Łyczakowskiej we Lwowie. – To, co się stało z tymi, którzy byli pochowani w tych katakumbach, było przez lata owiane tajemnicą, nikt nie wiedział, gdzie zostali wywiezieni.

W roku 1989 pracownicy polskiej firmy Energopol, budującej elektrownię atomową w mieście Chmielnicki, w ramach swojego wolnego czasu zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza. Władze Ukrainy wielokrotnie wstrzymywały prace konserwatorskie na terenie cmentarza. Dopiero w 2005 roku Rada miejska Lwowa zgodziła się na dokończenie ustalonych w porozumieniu polsko-ukraińskim prac na cmentarzu.

W audycji z 1999 r. z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” z Hanną Maria Gizą rozmawiają dr Mykoła Witwina, historyk z Ukraińskiej Akademii Nauk, Igor Hawryszkiewicz, dyrektor nekropolii Łyczakowskiej we Lwowie, Janusz Smaza, konserwator cmentarza, prof. Michał Klimecki z Wojskowego Instytutu Historycznego w Warszawie, inżynier Jan Winglarek, dyrektor odbudowy cmentarza oraz inż. Ireneusz Balcerzak, kierownik odbudowy nekropolii oraz Piotr Nowogrodzki, konsul RP we Lwowie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak