Historia

Napoleon Bonaparte zawsze rozpalał namiętności i budził zaciekłe spory

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 06:00
- Potrafię być lisem i lwem. Sztuka rządzenia polega na tym, aby wiedzieć, kiedy należy być jednym, a kiedy drugim - mawiał Napoleon Bonaparte.
Audio
  • Co zdecydowało o sukcesach Napoleona - aud. Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" (25.07.1976)
Napoleon u stóp sfinksa - reprod. fot. obrazu Jean-Lon Grme (18241904). Wikimedia Commonsdp. Zbiory: Art Renewal Center
"Napoleon u stóp sfinksa" - reprod. fot. obrazu Jean-Léon Gérôme (1824–1904). Wikimedia Commons/dp. Zbiory: Art Renewal Center

216 lat temu, 19 maja 1798 r. Napoleon Bonaparte wyruszył na Egipt.

Miał już wtedy za sobą wielkie sukcesy militarne we Włoszech, pokonał Austriaków oraz Sardyńczyków i narzucił im pokój w Campo Formio w 1797 r. Ale wciąż trwała wojna Francji z monarchią brytyjską, która znalazła się w gronie państw, przeciwników rewolucji francuskiej.

Kampania egipska

Napoleon, chcąc zmusić Wielką Brytanię do zakończenia wojny, zaproponował podbicie Indii - perły Korony Brytyjskiej. Egipt, miał stać się bazą wypadową do przyszłego ataku na odległy półwysep.
W kampanii egipskiej wzięło udział 38 tys. marynarzy i żołnierzy. Napoleon zabrał również ze sobą 175 uczonych i artystów, którzy mieli badać kulturę i historię Egiptu. I rzeczywiście dzięki wyprawie udało się przywrócić zainteresowanie państwem faraonów.  Ale nie to okazało się największym sukcesem egipskiej eskapady Napoleona. Przeszła ona do historii tak naprawdę dzięki kamiennej płycie, która została odkryta podczas robót fortyfikacyjnych w egipskim porcie Rosette.

Kamień z Rosetty

Kamień z Rosetty odkrył 15 lipca 1799 r. kpt. Pierre-François Bouchard. 23 lata później zapisane na nim hieroglify odczytał inny Francuz - Jean-François Champollion.

Witryna
Witryna w muzeum Napoleona. Wikimedia Commons/cc. Fot.: sailko

Sylwetkę cesarza Francji Napoleona Bonaparte przedstawiła w lipcu 1976 r. Eliza Bojarska w audycji z cyklu ”Anegdoty i fakty”. Gościem programu był prof. Andrzej Zahorski.

- Był człowiekiem o ogromnej odporności, obdarzonym ogromną pamięcią – mówił gość programu. - Pracował nieraz z sześcioma sekretarzami naraz, redagując w tym czasie rozkazy i instrukcje. Podejmował decyzje szybko. Współpracownicy byli zachwyceni precyzją i jasnością jego odpowiedzi.

Władca absolutny
”Dla Napoleona władza była tym, czym instrument muzyczny dla wielkiego artysty” -napisał o francuskim cesarzu poeta Johann Wolfgang von Goethe.
- Dwie cechy jego umysłowości trzeba docenić - dodał historyk. - Miał uzdolnienia matematyka i historyka.
Co zdecydowało o sukcesie Napoleona Bonaparte?
Posłuchaj anegdot i faktów z życia człowieka, który jak mało kto do dziś wzbudza tyle pozytywnych i negatywnych emocji.
bs

Czytaj także

Jean-Francois Champollion. Nieprzeciętnie zdolny lingwista

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:40
Nikt nie potrafił odczytać egipskich hieroglifów. Zrobił to Jean-Francois Champollion, który w wieku 17 lat napisał swoją pierwszą książkę o historii Egiptu faraonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napoleon Bonaparte. "Tam, gdzie nie ma wolności, nie ma ani praw, ani obowiązków"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:40
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marsylianka" – krwawe i wzniosłe wspomnienie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 06:02
Kiedy Rouget de Lisle śpiewał po raz pierwszy swój marsz bojowy Armii Renu przed merem Strasburga, jak przedstawia to znany obraz Pilsa, nie podejrzewał nawet, że ta nowa kompozycja zrobi tak ogromną karierę.
rozwiń zwiń