Historia

Już ponad wiek nadajemy sygnał SOS

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 06:00
Pierwsze skuteczne zastosowanie kodu SOS nastąpiło 10 czerwca 1909 roku. Zbawienny sygnał nadano wówczas z brytyjskiego liniowca "Slavonia”, który rozbił się na Azorach.
Brytyjski Battlecruiser HMS Hood (1932). foto: wikipediadomena publiczna
Brytyjski Battlecruiser HMS Hood (1932). foto: wikipedia/domena publiczna

Trzy lata wcześniej na Międzynarodowej Konferencji Telegraficznej w Berlinie przyjęto sygnał SOS jako umowny sposób wzywania pomocy.  Wprowadzono go ze względu na łatwy do zapamiętania układ, który, przesyłany kodem Morse’a ma postać następującą: trzy sygnały krótkie (kropki), trzy długie (kreski) i na koniec – ponownie trzy krótkie.

Gdyby nie SOS, z najbardziej znanej katastrofy morskiej – katastrofy "Titanica” – z kwietnia 1912 roku nikt nie uszedłby z życiem. Nadanie tego właśnie sygnału pozwoliło ocalić 706 osób.

Tamtej nocy północny Atlantyk przemierzał właśnie brytyjski statek "Carpathia”. Radiotelegrafista zdołał z powodzi trzasków wyodrębnić słowa, które składały się na pilny telegram.

Na początku nie zastanawiano się, co litery SOS mogą oznaczać. Później zaczęto dorabiać do kodu różne fantastyczne interpretacje. Tłumaczono go na przykład jako "Save Our Souls”. "Ocalcie nasze dusze”.

Przy obecnym wysokim poziomie techniki alfabet Morse'a jest używany dość rzadko. Marynarze, piloci, ratownicy na co dzień posługują się nowoczesnymi urządzeniami komunikacyjnymi i nawigacyjnymi. Kiedy jednak zdarza się awaria, wtedy sygnał wywoławczy SOS, jest tak samo skuteczny jak 100 lat temu.

Czytaj także

Żaglowiec Dar Pomorza - legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:45
"Dar Pomorza", jeszcze jako "Pomorze", po raz pierwszy wypłynął pod polską banderą w morze w grudniu 1929 roku. 13 lipca 1930 roku w Gdyni odbyła się uroczystość chrztu i poświęcenia fregaty szkolnej "Dar Pomorza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wrak odnaleziony na dnie Morza Północnego to legendarny ORP "Orzeł"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 15:32
Być może już w poniedziałek rozpoczną się prace, których celem będzie sprawdzenie czy odkryty niedawno na dnie Morza Północnego wrak to okręt podwodny ORP "Orzeł".
rozwiń zwiń