X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Francja - koniec publicznych egzekucji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 06:00
Ostatnim człowiekiem, którego 17 czerwca roku 1939 ścięto na gilotynie publicznie, był Eugène Weidmann – działający we Francji niemiecki seryjny morderca.
Audio
  • Rozmowa Hanny Marii Gizy z historykiem prof. Piotrem Ugniewskim o królowej Francji Marii Antoninie (26. 11. 2011)
Publiczna egzekucja w Lons-le Saunier, rok 1897. Foto: HephaestosWikimedia Commonsdomena publiczna
Publiczna egzekucja w Lons-le Saunier, rok 1897. Foto: Hephaestos/Wikimedia Commons/domena publiczna

Urządzenia podobne do gilotyny istniały w Europie już od dawna, ale we Francji wprowadzono ten przyrząd w roku 1792, gdy rozpoczęła się rewolucja. Nowej maszynie do uśmiercania prasa nadała miano gilotyny, nie zważając na protesty Josepha Ignace’a Guillotina, chirurga, który wszakże narzędzia tego nie wynalazł. Powodem, dla którego nie został on zapomniany jest fakt, że w roku 1798 zaproponował wykorzystanie we Francji mechanicznego urządzenia do ścinania. Przedtem skazańców szlachetnie urodzonych ścinano mieczem lub toporem, a tych, którzy pochodzili z niskiego stanu – wieszano. Jako pierwszego ścięto na gilotynie Nicolasa J. Pelletiera, grasującego na traktach przestępcę. Spośród ludzi pozbawionych we Francji życia powyższym sposobem najsławniejsi to: Maria Antonina, królowa Francji, oraz dwóch spośród przywódców i organizatorów rewolucji Georges Danton i Maximilien Robespierre.

Urodzony 5 lutego 1908 roku we Frankfurcie nad Menem Weidmann po raz pierwszy znalazł się w więzieniu w czasie I wojny światowej. Aresztowano go, wraz z jego wspólnikami, we Francji. Egzekucja Weidmanna wywołała skandal, bo nie odbyła się, jak to planowano, o świcie, tylko w pełnym blasku dnia, skutkiem czego siedzący na dachu pobliskiego budynku reporterom udało się wykonać serię dobrych zdjęć.

Po tym, jak stracono Eugène’a Weidmanna, prezydent Francji Albert Lebrun (sprawujący władzę w latach 1932-1940) zakazał wykonywania wyroków śmierci publicznie. Również we Francji, 10 września roku 1977 doszło do ostatniej egzekucji w ogóle; ofiarą padł emigrant z Tunezji Hamid Djandoubi. W roku 1981 prezydent Francji François Mitterand zwrócił się do parlamentu z wnioskiem o zniesienie kary śmierci. Wniosek został przyjęty.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:18
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marsylianka" – krwawe i wzniosłe wspomnienie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 06:02
Kiedy Rouget de Lisle śpiewał po raz pierwszy swój marsz bojowy Armii Renu przed merem Strasburga, jak przedstawia to znany obraz Pilsa, nie podejrzewał nawet, że ta nowa kompozycja zrobi tak ogromną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Pétain - bohater czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 05:45
- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że gdyby umarł przed wybuchem II wojny światowej, dziś byłby bohaterem narodowym - stwierdził historyk, profesor Jerzy Eisler, oceniając postać byłego marszałka Francji.
rozwiń zwiń