Historia

Jan XXIII - papież reformator

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 06:00
25 listopada 1881 urodził Angelo Giuseppe Roncalli. 77 lat później został wybrany na papieża i przyjął imię Jan XXIII.
Kardynał Angelo Giuseppe Roncalli, przyszły papież Jan XXIII (przed 1958 rokiem), Wikipediadp
Kardynał Angelo Giuseppe Roncalli, przyszły papież Jan XXIII (przed 1958 rokiem), Wikipedia/dp

Głową Kościoła katolickiego był od 28 października 1958. Najważniejszym wydarzeniem pontyfikatu Jana XXIII było zwołanie II soboru watykańskiego, którego zadaniem było otwarcie Kościoła i dostosowanie go do wymogów nowej epoki.
Jan XXIII został kanonizowany przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego podczas jednej Mszy z Janem Pawłem II. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia przygotowany na tę okazję >>> kanonizacja.polskieradio.pl
mb

Czytaj także

Jan XXIII - papież, który żartował jak nikt

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:42
Był papieżem wyjątkowym, słynął z poczucia humoru. O swoich okazałych uszach powiedział kiedyś, że skoro Bóg wiedział, iż zostanie papieżem, a jednocześnie obdarzył go nimi, to albo nie jest wszechmogący, albo brak mu miłosierdzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry papież i dobry człowiek". Wspomnienia o Janie XXIII

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:24
To był dobry papież i dobry człowiek - tak o Janie XXIII mówią jego byli współpracownicy oraz eksperci. W niedzielę włoski papież zostanie w Watykanie wyniesiony na ołtarze wraz z Janem Pawłem II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan XXIII - wyjątkowo ważny papież przejściowy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 08:53
Angelo Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, w chwili wyboru uważany była raczej za papieża "przejściowego". Tymczasem zdołał on rozpocząć ważny dla Kościoła Sobór Watykański II - podkreśla prof. Alberto Melloni w rozmowie z o. Krzysztofem Ołdakowskim z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
rozwiń zwiń