Historia

Franciszek II Rakoczy. Węgierski Wallenrod

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 05:35
Jedna z największych postaci w historii Węgier, zarazem blisko związana z Polską. Przywódca najdłuższego i największego węgierskiego powstania narodowego.
Franciszek II Rakoczy fot. Wikimedia Commons.
Franciszek II Rakoczy fot. Wikimedia Commons.

Posłuchaj
11:21 franciszek rakoczy_ pamiętniki i wyznania___pr iii 108432_tr_0-0_99912003152ea2c[00].mp3 Franciszek II Rakoczy. Pamiętniki i wyznania - audycja z cyklu "Książka tygodnia" (27.02.1989).

 

8 kwietnia 1735 roku zmarł Franciszek II Rakoczy. Po długim i brutalnym okresie dominacji Cesarstwa Austriackiego nad Węgrami, stanął w latach 1703-1711 na czele powstania antyhabsburskiego. Doprowadził do powstania niepodległego państwa węgierskiego. Jako książę Siedmiogrodu i bliski sojusznik króla Francji Ludwika XIV zagroził absolutnym rządom monarchii habsburskiej.

Węgierski Wallenrod

Swoje życie opisał w pamiętnikach. W pierwszej części, zatytułowanej "Wyznania" opisał osobistą niewolę pod okiem tyranów.

W młodym wieku zabrano go od matki Ilony Zrínyi - najsłynniejszej kobiety w historii Węgier, która przez kilka lat broniła zamku w Munkaczu przed wojskami cesarskimi. Ojciec siedział w więzieniu austriackim. Dziadek i wuj zostali straceni. Franciszka wychowali jezuici. Przez lata musiał ukrywać swoje prawdziwe, prowęgierskie uczucia i nostalgię za ojczyzną.

Związek z Elżbietą Sieniawską

W wieku osiemnastu lat służby carskie wykryły szykowany przez niego spisek. Osadzono go w twierdzy Wiener Neustadt. Uciekł z celi śmierci i zbiegł do Polski. Tu znalazł pomoc, ochronę i miłość swojego życia – Elżbietę Sieniawską. Odegrała ona wielką rolę w organizowaniu wsparcia dyplomatycznego na polskim i francuskim dworze.

Książę Siedmiogrodu

Po wybuchu powstania chłopskiego na północy Węgier, zgodził się stanąć na jego czele. Z pomocą sojuszników zebrał armię i zajął prawie cały Siedmiogród i Górne Węgry. Obwołano go księciem Siedmiogrodu i Węgier. Przeprowadził szereg postępowych reform w gospodarce i nauce. Zaczął też tworzyć regularne wojska.

Jednak klęska w bitwie pod Trenczynem i kolejne porażki doprowadziły do upadku powstania. W 1711 roku musiał ponownie schronić się w Polsce, a następnie wyemigrował do Francji. Nigdy nie porzucił myśli o niepodległości. Gdy na zachód dotarła informacja o wojnie turecko-austriackiej ponownie ruszył, by walczyć o wolność Węgrów. Po klęsce sułtana żył na wygnaniu i w odosobnieniu. Zmarł 8 kwietnia 1735.

Posłuchaj audycji o pamiętnikach Franciszka II Rakoczego

mjm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Siedmiogród Węgry
Czytaj także

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 05:35
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miklós Horthy – admirał w kraju bez morza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 05:35
Admirał w kraju, który nigdy nie miał dostępu do morza. Regent w królestwie, które nie miało króla. Postać powszechnie znienawidzona i krytykowana - czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pal Teleki – premier Węgrów, "bratanek" Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:30
– Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce. Węgry nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji przeciw Polsce ze względów moralnych – pisał Pal Teleki do Hitlera.
rozwiń zwiń