Historia

Kłuszyn - wielki triumf polskiej husarii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 05:54
Bitwa pod Kłuszynem to wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Wojska polskie pod wodzą hetmana Żółkiewskiego rozbiły wielokrotnie liczniejsze wojska rosyjskie i szwedzkie. Droga na Kreml stanęła otworem.
Bitwa pod Kłuszynem na obrazie Szymona Boguszowica fot. Wikipediadp.
Bitwa pod Kłuszynem na obrazie Szymona Boguszowica fot. Wikipedia/dp.Foto: Wikipedia/domena publiczna

4 lipca 1610 roku wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonały w bitwie pod Kłuszynem armię moskiewską i szwedzkie wojska posiłkowe.


Posłuchaj
52:25 400 rocznica zwycięskiej bitwy pod kłuszynem___478_10_ii_tr_0-0_999131405548727[00].mp3 Bitwa pod Kłuszynem - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 03.07.2010).

 

Zwycięstwo było jednym z największych sukcesów toczonej od 1609 roku wojny z Moskwą. W czerwcu 1610 armia dowodzona przez Dymitra Szujskiego wyruszyła w stronę Smoleńska, obleganego przez siły Rzeczpospolitej.

Wojska polskie były wówczas podzielone. Część oblegała Smoleńsk, a część pod wodzą Stanisława Żółkiewskiego twierdzę Carowe Zajmiszcze. Na wieść o nadciągającej armii wroga hetman wyruszył na czele 6,5 tysięcznej armii pod Kłuszyn.

Bitwa zaczęła się 4 lipca przed świtem. Siły szwedzko-rosyjskie liczące około 30 tysięcy żołnierzy stały w dwóch odrębnych obozach. Hetman Żółkiewski wpadł na pomysł rozbicia ich kolejno. Najpierw uderzył na oddziały moskiewskie. Początkowo ataki husarii załamały się pod ogniem piechoty chronionej przez ustawione płoty. Dopiero, gdy do akcji ruszyła rajtaria przeciwnika hetman rzucił do natarcia husarię Marcina Kazanowskiego, która korzystając z okazji, że przeciwnik oddał już salwę zmiażdżyła rosyjskie szeregi. W wyniku szarży husarii lewe skrzydło Rosjan, wysunięte przed obóz, zostało rozbite. Bitwa była rozstrzygnięta.

Wacław Szujski widząc klęskę swoich żołnierzy uciekł pozostawiając resztę wojsk i obóz na łup zwycięzcom. Straty moskiewskie były bardzo duże – kilka tysięcy zabitych. Zwycięstwo pod Kłuszynem otworzyło Polakom drogę na Kreml.

Posłuchaj o wielkim triumfie polskiego oręża w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".


Czytaj także

Samuel Zborowski - ofiara wielkiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 05:40
- Ścięcie magnata na rozkaz króla to jedyny taki przypadek w historii Polski – mówiła o śmierci Samuela Zborowskiego prof. Teresa Chynczewska-Hennel. Czym szlachcic zasłużył sobie na taki los? Możliwe, że w grę wchodziły magnackie porachunki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sobieski i Marysieńka - miłość zapisana w listach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 05:46
- Sobieski i Marysieńka to bez wątpienia jedno z najosobliwszych w świecie zdarzeń miłosnych. Ucieleśniona bajka, jedna miłość wypełniająca całe życie człowieka - słyszymy w audycji z cyklu "Wielkie romanse".
rozwiń zwiń