Polskie Radio
Section05

Stanisław Żółkiewski

Rokosz Zebrzydowskiego, czyli nierozstrzygnięty spór o naprawę ustroju Rzeczypospolitej

15 czerwca 1606 roku na zjeździe w Lublinie szlachta podpisała uniwersał, w którym zapowiedziała zawiązanie rokoszu, czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko królowi Zygmuntowi III. Konflikt między rokoszanami a regalistami zakończyła bitwa pod Guzowem, w której górą byli zwolennicy monarchy. Mimo zwycięstwa w tym sporze Zygmunt III postanowił pójść na kompromis z rokoszanami i zrezygnował z planów reform.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Karol Chodkiewicz Kalwaria Zebrzydowska

Rzeczpospolita a sprawa kozacka. Od sojuszu w bitwie pod Chocimiem do Perejasławia

Od sojuszu w bitwie pod Chocimiem z Turkami w 1621 roku do Perejasławia, gdzie w 1654 roku Kozacy zdecydowali o poddaniu Ukrainy zwierzchności cara moskiewskiego. O tym mówiliśmy w jedenastej odsłonie "Historii żywej", poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak wojsko

"Hetman". W Przemyślu otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Żółkiewskiemu

W Przemyślu otwarta zostanie wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu. Ekspozycja powstała dwa lata temu, w 400. rocznicę śmierci tego wybitnego dowódcy i polityka. Do tej pory była prezentowana w kilku miastach Polski, a od piątku będzie ją można oglądać w centrum Przemyśla. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony historia Polski Przemyśl Narodowy Instytut Dziedzictwa

410. rocznica zajęcia Kremla. Historyk: Polska stała się największym państwem Europy

9 października 1610 roku, po zwycięstwie pod Kłuszynem wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Polacy zajęli Kreml. - Wśród wspaniałych zwycięstw jak Grunwald, Kircholm czy Bitwa Warszawska 1920 roku, na pewno obok można umieścić tę victorię - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Polak. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeczpospolita Rosja