Historia

Henryk Probus - książę poeta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 06:07
Książę ten wykazał się nie tylko zmysłem strategicznym, ale też stworzył mocne podstawy gospodarcze Śląska. Lokował miasta i wsie, a także popierał rozwój górnictwa. Zapamiętano go jako człowieka szerokich horyzontów i wielkiej kultury, czemu dał wyraz w swoich wierszach.
Audio
  • Henryk Probus - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". (PR, 29.01.2001)
Henryk IV w Codex Manesse, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Henryk IV w Codex Manesse, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

23 czerwca 1290 zmarł Henryk IV Probus, książę wrocławski i krakowski.

Śląski książę z dynastii Piastów dążył do rzeczywistego zjednoczenia i powstania silnego Królestwa Polskiego. Jednak lennik Rzeszy Niemieckiego nie mógł być polskim wielkim księciem. Gdy obejmował księstwo wrocławskie Śląsk był prężnie rozwijającym się regionem.

Henryk Probus wykazał się dużą konsekwencją, gromadząc pod swoją władzę kolejne tereny. Przyłączył do swoich włości ziemię kłodzką, wymusił na Przemyśle Wielkopolskim ziemię wieluńską i wykupił od Brandenburczyków ziemię krośnieńską. W końcu 1288 roku opanował Małopolskę z Krakowem, co pozwoliło mu podjąć starania o władzę nad całą Polską. W 1290 roku złożył do papieża petycję o przyznanie mu korony królewskiej. Odpowiedzi nie doczekał, wcześniej został otruty.

Śmierć Henryka Probusa osłabiła więzi Śląska z Polską. Książę ten wykazał się nie tylko zmysłem strategicznym, ale też stworzył mocne podstawy gospodarcze Śląska. Lokował miasta i wsie, a także popierał rozwój górnictwa. Zapamiętano go jako człowieka szerokich horyzontów i wielkiej kultury, czemu dał wyraz w swoich wierszach.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika polska".

Czytaj także

Przemysł II. Jego koronacja na króla Polski była wstrząsem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:35
- To, że korona Bolesława Śmiałego spoczęła na skroniach Przemysła II stanowiło wstrząs dla ówczesnej świadomości jednoczącego się państwa – mówił red. Andrzej Tokarczyk, gość audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Podobnym wstrząsem była nagła śmierć nowego króla. Kto zlecił zabójstwo Przemysła?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popiel - historyczne podstawy legendy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 06:07
- Nie ma dymu bez ognia, nie ma legendy bez elementu prawdy historycznej – mówił prof. Henryk Samsonowicz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń