Historia

Nie żyje ostatni ocalały z zatonięcia pancernika w Pearl Harbor. Miał 102 lata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 05:40
Ostatni ocalały z USS Arizona, pancernika zatopionego podczas japońskiego bombardowania Pearl Harbor, zmarł w wieku 102 lat. Lou Conter w momencie ataku był 20-latkiem, który pomagał ratować innych marynarzy po niespodziewanym ataku na amerykańską flotę, do którego doszło 7 grudnia 1941 roku.
Lou Conter
Lou ConterFoto: Rich Pedroncelli/Associated Press/East News

Śmierć Lou Contera to "bolesna strata" - powiedziała Aileen Utterdyke, kierująca Pacific Historic Parks, organizacją non-profit, która honoruje tych, którzy zginęli w ataku.

- Lou Conter uosabiał, co to znaczy być członkiem największego pokolenia Amerykanów, których zbiorowa odwaga, osiągnięcia i poświęcenie uratowały nasz kraj przed tyranią - oceniła.

Podkreśliła, że jego kariera w marynarce była wzorowa, a po zakończeniu służby dbał o pamięć Amerykanów o ataku na Pearl Harbor.

Lou Conter w czasie swojej kariery był lotnikiem i oficerem wywiadu. Był doradcą wojskowym prezydentów Dwighta Eisenhowera, Johna F. Kennedy'ego i Lyndona Johnsona.

Atak na Pearl Harbor 

O świcie 7 grudnia 1941 roku do ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor ruszyło 6  japońskich lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych.

Plan inwazji na amerykańską bazę został opracowany przez sztab admirała Yamamoto i polegał na ataku bez wypowiedzenia wojny. Sygnałem do rozpoczęcia operacji było hasło "Tora-Tora-Tora", po japońsku "tygrys". 

W porcie Pearl Harbor znajdowało się wówczas 70 okrętów amerykańskich. W pobliżu stacjonowało także ponad 385 samolotów. Nie było dwóch lotniskowców USS "Lexington" i USS "Enterprise", najbardziej wartościowych okrętów floty i głównych celów dla Japończyków. 

W wyniku ataku na Pearl Harbor, który doprowadził do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, uszkodzona lub zniszczona została większość floty stacjonującej w bazie morskiej na Hawajach.

W ciągu jednego dnia zginęło około 2400 Amerykanów. Zniszczeniu uległo ponad 160 samolotów, a około 20 jednostek pływających zostało zatopionych lub uszkodzonych. Po stronie japońskiej życie straciło około 65 ludzi. Tylko na pokładzie USS Arizona zginęło ponad 1100 osób.

IAR/ABC News/bm

Czytaj także

Isoroku Yamamoto – japoński geniusz strategii wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 06:00
Jako dowódca był wymagający i bezwzględny. Dokładnie zaplanował strategię walk japońskich sił na Pacyfiku. Dziś uznawany jest za jednego z wybitniejszych dowódców marynarki wojennej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Midway - burza nad Pacyfikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:35
5 czerwca 1942 roku po utracie czterech lotniskowców admirał Yamamoto nakazał odwrót spod Midway. Dwa dni później - 7 czerwca - klęska Japończyków dokonała się. Wygrana przez Amerykanów bitwa stała się punktem zwrotnym II wojny światowej na Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akt kapitulacji Japonii. Koniec wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 05:40
Był 2 września 1945, godzina 9. Na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS "Missouri" podpisano akt kapitulacji Japonii. Niespełna miesiąc po ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki waleczni Japończycy oddali broń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak na Pearl Harbor. Tego dnia zginęło 2400 Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 05:45
O świcie 7 grudnia 1941 roku do ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor ruszyło 6 lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki o Guadalcanal. "Wielka strategiczna klęska Japończyków"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:40
- Mała, bagnista, malaryczna i pokryta dżunglą wyspa. Na niej betonowy pas, na którym ledwo mogły lądować samoloty. To miejsce stało się terenem najważniejszych, w pewnym sensie, walk na Pacyfiku – mówił w audycji Polskiego Radia historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń