Polskie Radio
Section05
Hiroszima

Czy atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki był jedynym wyjściem? "Amerykanom zabrakło cierpliwości"

Gdyby Amerykanie nie zrzucili bomby na Hiroszimę, Japonia i tak skapitulowałaby w niedługim czasie. I to bez inwazji zachodnich aliantów na japońskie wyspy. Jednym z decydujących czynników okazała się jednak amerykańska chęć zademonstrowania potęgi nowej broni. Tak twierdzi nasz rozmówca dr Michał Piegzik, prawnik wykładający na Edinburgh Napier University, badacz wojny na Pacyfiku i autor książek poświęconych tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiroszima II wojna światowa Japonia USA Stany Zjednoczone

"Światło silniejsze od słońca". Relacja polskiego zakonnika, który przeżył atak atomowy na Nagasaki [POSŁUCHAJ]

–  Ponieważ wcześniej była syrena i nalot się skończył, myśleliśmy, że już nie będzie zagrożenia. Zaczęliśmy dalej pracować. Nagle powstał straszny wiatr – mówił w 1957 roku przed mikrofonem Radia Wolna Europa o. Mieczysław Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego, wspominając zniszczenie Nagasaki przez bombę atomową.
Zobacz więcej na temat:  Hiroszima Nagasaki Japonia USA Maksymilian Maria Kolbe wspomnienie bomba atomowa

"Zdjęcia zniszczeń w Hiroszimie przypominają o Bachmucie". Zełenski na szczycie G7

- Zdjęcia zniszczeń podczas II wojny światowej w Hiroszimie przypominają o Bachmucie i innych spustoszonych miastach na Ukrainie - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca zapewnił, że ukraińscy żołnierze wciąż bronią atakowanego przez rosyjskie siły Bachmutu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT wojsko Rosja Hiroszima Wołodymyr Zełenski

Szczyt G7 w Hiroszimie. Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Indii. Padła ważna deklaracja

W kuluarach odbywającego się w Hiroszimie szczytu G7 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Indii Narendrą Modim. Indie utrzymują poprawne relacje z Kremlem i dystansują się od otwartej krytyki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Premier Modi zadeklarował jednak gotowość do podjęcia wszelkich działań na rzecz zakończenia wojny.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołodymyr Zełenski Indie wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Kreml G7 Hiroszima Japonia ŚWIAT

Zełenski weźmie udział w szczycie G7 osobiście. Oficjalne informacje MSZ Japonii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział w niedzielę w obradach szczytu przywódców państw G7 w Hiroszimie - poinformowało oficjalnie japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na szczycie Joe Biden ma ogłosić kolejny duży pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Hiroszima dyplomacja Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski