Historia

Jak chronić się przed kleszczami? Dr Wierzbicka: najskuteczniejsze są długie spodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 11:48
Długie spodnie, chryzantemy i geranium - to skuteczny sposób na ochronę przed kleszczami. Dr Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, jak można ochronić się przed kleszczami i gdzie musimy szczególnie na nie uważać. 
Jak chronić się przed kleszczami? Na to pytanie odpowiedziała dr Anna Wierzbicka
Jak chronić się przed kleszczami? Na to pytanie odpowiedziała dr Anna WierzbickaFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Wiosna i powrót przyrody do życia po zimie to czas kwitnienia roślinności i dobrej pogody, ale również okres, w którym musimy szczególnie uważać na kleszcze. Istnieje wiele mitów na temat tych pajęczaków. Jednym z nich jest np. to, że potrafią skakać. Jest to nieprawda, ponieważ kleszcze mają małe nóżki i przechodzą na ludzi, zahaczając się o nas.

Czy kleszcze są groźne?

Dr Anna Wierzbicka podkreśliła, że problemem dla człowieka nie jest sam kleszcz. - Same kleszcze nie są groźne. Groźne są choroby, które przenoszą. W naszych warunkach w Europie np. komary przenoszą dużo rzadziej choroby niż kleszcze. Drugą sprawą jest to, że o chorobach odkleszczowych ciągle mało wiemy. Niektóre, jak np. boreliozę, znamy dopiero od 40 lat - powiedziała.

- Ważne, żeby strach motywował nas do działania, a nie obezwładniał. Jest to tak jak z innymi chorobami, nauczyliśmy się z nimi żyć i staramy się chronić na co dzień. Z kleszczami jest tak samo - dodała.

Kleszcze w miastach, ogrodach i lasach

Panuje powszechne przekonanie, że na kleszcze musimy uważać głównie w lasach. Okazuje się jednak, że czujni musimy być w zasadzie wszędzie. - Kleszcze są wszędzie tam, gdzie są zwierzęta, w tym myszy i ptaki, i tam, gdzie jest jakaś gleba. Tak naprawdę sporo kleszczy jest także w miastach, na ogródkach działkowych. Są właściwie wszędzie - ostrzega dr Wierzbicka.

- Wiele osób, wychodząc na spacer w mieście, myśli, że nie musi się chronić. Ochronę stosuje np. tylko do lasu. Niestety można wtedy się zarazić i znam wiele takich przypadków - dodaje.

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak zatem chronić się przed kleszczami? Okazuje się, że podstawą jest dobry ubiór. - Najlepszym sposobem na kleszcze jest noszenie długich spodni. Kleszcze czatują na nas na niskiej roślinności: trawie czy jagodzinach, i wchodzą głównie na nasze łydki. Dopiero z tych łydek wędrują po naszym ciele - informuje gość Polskiego Radia.

Długie spodnie to jednak niejedyny sposób na walkę z tymi pajęczakami. Może być nim także... koszenie trawy. Wtedy jest w niej zdecydowanie mniej kleszczy. Co ciekawe, odstraszają je też niektóre rośliny. - Jedynymi udowodnionymi naukowo roślinami, które odstraszają kleszcze, są chryzantemy i geranium - zdradza dr Anna Wierzbicka.

Mapa kleszczy w Polsce:

Mapa kleszczy

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:16 PR1_mp3 2024_04_19-09-37-06.mp3 Dr Anna Wierzbicka: najlepszy sposób na kleszcze to długie spodnie (Cztery pory roku/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Anna Wierzbicka (Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 19.04.2024 

Godzina emisji: 9.37

dz