X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Nazista z długim językiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 06:00
Hitler zakwalifikował dokument jako "ściśle tajny najwyższej wagi państwowej".
Audio

W czasie ofensywy zimowej w Ardenach na przełomie 1944 i 1945 roku Niemcy zdobyli kopię brytyjskiego tajnego rozkazu operacyjnego, oznaczonego kryptonimem Eclipse. Rozkaz zawierał projekt podziału Niemiec, które po wojnie miały się znaleźć pod okupacją zwycięskich mocarstw. W obawie, że materiał ten mógłby doprowadzić do paniki, Hitler zakwalifikował dokument jako "ściśle tajny najwyższej wagi państwowej". W związku z tym mogli go zobaczyć tylko nieliczni, zaufani współpracownicy dyktatora. Jednym z nich był Alfred Jodl, szef sztabu dowodzenia OKW (Oberkommando der Wehrmacht).

Wbrew rozkazom Jodl pokazał kopię Eclipse swojej narzeczonej Luise. Ta obejrzała uważnie mapy załączone do alianckiego rozkazu. Wynikało z nich niezbicie, że Amerykanie będą okupować południową część kraju, Brytyjczycy północno-zachodnią, Rosjanie zajmą natomiast kawałek centrum i całą wschodnią część Rzeszy. Narzeczona Jodla nie miała wątpliwości, że mapy są autentyczne. Z żalem uświadomiła sobie, że dom jej rodziny w Górach Harzu stoi w przyszłej strefie sowieckiej. Luise postanowiła działać. Narażając siebie i Jodla zadzwoniła do żony swojego brata, żeby ostrzec rodzinę przed pozostaniem na obszarze radzieckiej okupacji. Po kilku minutach błahej rozmowy przekazała bratowej zaszyfrowaną wiadomość: "Wiesz, wschodni wiatr jest w tych dniach bardzo silny. Poważnie myślę, że ty i dzieci powinniście pojechać na zachód, za rzekę".

Paweł Ziemnicki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski skruszonego nazisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Były architekt Hitlera i minister uzbrojenia III Rzeszy, przez dwadzieścia lat prowadził tajny więzienny dziennik.
rozwiń zwiń