X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bohaterski rotmistrz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2008 15:46
Fotografie, rodzinne pamiątki oraz dokumenty znalazły się w albumie o Witoldzie Pileckim.
Audio

Unikalne fotografie, rodzinne pamiątki oraz dokumenty przybliżające postać rotmistrza Witolda Pileckiego znalazły się w albumie przygotowanym przez Jacka Pawłowicza pod egidą IPN. Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 roku.

Witold Pilecki brał udział w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918 – 1919, a następnie w walce z bolszewicką nawałą w 1920 roku. Po kampanii wrześniowej 1939 roku, włączył się czynnie w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W 140 roku dobrowolne dal się aresztować i wywieźć do KL Auschwitz. W ten sposób rozpoczął wypełnianie misji zleconej mu przez ZWZ. W niemieckim obozie koncentracyjnym organizował siatkę oporu i przekazywał informacje na temat obozu. Obawa przed dekonspiracją spowodowała, że w kwietniu 1943 roku uciekł z KL Auschwitz. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku znalazł się w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech.. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, aby odtworzyć struktury wywiadowcze. W maju 1947 roku został aresztowany przez bezpiekę. Poddany został torturom, mimo tego nie złamał się. Skazany na karę śmierci, został zamordowany 25 maja 1948 roku. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
Przygotowany przez Jacka Pawłowicza album przedstawia kolejne okresy w życiu rotmistrza Pileckiego. Od walki o niepodległą Polskę, poprzez żywot spokojnego ziemianina kresowego, okres II wojny światowej i wreszcie tragiczne losy po aresztowaniu przez UB. Jacek Pawłowicz podkreśla, że w albumie znalazło się wiele nigdy wcześniej nie publikowanych dokumentów, między innymi akt oskarżenia, w którym wszystkie zasługi Witolda Pileckiego potraktowane zostały jako zbrodnia. Album zamykają fotografie zbrodniarzy, czyli tych wszystkich, którzy przyczynili się do tej sądowej zbrodni. Wśród tych zdjęć można odnaleźć nie tylko Bolesława Bieruta, czy Józefa Cyrankiewicza, ale także prokuratorów, śledczych i sędziów.
Podczas prezentacji albumu prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślił, że postać rotmistrza Pileckiego a szczególnie jego nieugięta postawa podczas procesu stanowi wzór wierności Rzeczpospolitej.
Władze komunistyczne za wszelką cenę starały się wymazać pamięć o Witoldzie Pileckim. Córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz zaznaczyła, że mimo nieprzyjemności jakie ją spotykały, zawsze z dumą nosiła nazwisko swojego ojca. Miłości do ojczyzny oraz hartu ducha nauczył ją ojciec.


Piotr Dmitrowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak