Redakcja Polska

Prezydent Niemiec nie chce debaty o reparacjach wojennych dla Polski

19.09.2019 11:11
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odrzuca debatę o reparacjach wojennych dla Polski. W wywiadzie dla włoskiego "Corriere della Sera" nazwał taką ewentualną debatę "uwsteczniającą relacje polsko-niemieckie".
Audio
  • Prezydent Niemiec odrzuca debatę o reparacjach wojennych dla Polski - Waldemar Maszewski (IAR)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier
Prezydent Niemiec Frank-Walter SteinmeierPAP/DPA/Andreas Arnold

Niemieccy publicyści, relacjonąc ten wywiad, ponownie sugerują, że Polska zrzekła się reparacji od Niemiec w 1953 roku. Frank-Walter Steinmeier, który w czwartek będzie przebywał z wizytą we Włoszech, wyraził też opinię, że "nie ma pozytywnej przyszłości bez konfrontacji z przeszłością".

Prezydent Niemiec podkreślił, że właśnie z tego powodu uczestniczy w tym okresie w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w ramach których był pod koniec sierpnia w miejscu masakry ludności cywilnej dokonanej przez SS i Wehrmacht w Toskanii w sierpniu 1944 roku.

"Chcę pokazać, że nasz udział we wspólnych uroczystościach jest dla mnie czymś więcej niż uznaniem winy niemieckiej. To przede wszystkim pragnienie zwrócenia ku przyszłości drogi pojednania, jaką kroczą wspólnie Niemcy i Włochy" - dodał F. Steinmeier w wywiadzie dla włoskiego dziennika.

Następnie stwierdził, że "to jest właściwy sposób zmierzenia się z przeszłością: nie postrzegać jej za zamkniętą, ale jako wspólną odpowiedzialność za lepszą przyszłość".

"Nie oznacza to zapominania o przeszłości"

"Mam nadzieję, że będziemy mogli podążać tą drogą także z Polską, nie gubiąc się w debacie na temat reparacji, zwróconej wstecz. To moje wielkie pragnienie i w tym duchu wypowiadałem się w przeszłości podczas moich rozmów w Polsce: podążać drogą pojednania podjętą z trudem i bólem przez pokolenia przed nami" - powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Niemiecki prezydent zastrzegł, że "nie oznacza to zapominania o przeszłości, ale przyznanie się do niemieckich win i świadomość odpowiedzialności". Steinmeier zadeklarował też, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością "w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości". Jego zdaniem uczyniono już "wiele postępów na tej drodze".

Polskie władze wielokrotnie w ostatnim czasie zapowiadały, że będą się domagać od Niemiec reparacji wojennych, gdyż, jak wyjaśniano, sprawa ta nie została po II wojnie światowej w należyty sposób załatwiona. Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że z punktu widzenia Berlina sprawa reparacji jest zamknięta.

IAR/PAP/dad

Premier Litwy: popieramy budowę bazy USA w Polsce

17.09.2019 12:21
Bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa i kwoty unijnych dopłat dla rolników, to główne tematy, jakie poruszyli w rozmowie w cztery oczy premierzy Polski i Litwy. Projekty infrastrukturalne są równie ważne, jak innowacje czy polityka obronna - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej po spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

Strasburg: część europosłów chce potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow

17.09.2019 15:18
Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów jutro w Strasburgu odbędzie się debata na temat porozumienia, zawartego ponad 80 lat temu między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim. W czwartek parlamentarzyści zagłosują nad rezolucją w tej sprawie. Inicjatywę poparli deputowani z Polski.

Władimir Putin: Izrael to rosyjskojęzyczne państwo

18.09.2019 10:24
W ocenie Władimira Putina Izrael jest rosyjskojęzycznym krajem, ponieważ mieszka na jego terenie prawie dwa miliony Rosjan. Prezydent Rosji miał użyć takiego sformułowania w swoim przemówieniu podczas kongresu Międzynarodowej Żydowskiej Fundacji Charytatywnej „Keren Ha-Yestod” odbywającej się w Moskwie.