X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Media: rząd Niemiec lobbuje w USA na rzecz gazociągu Nord Stream 2

23.11.2019 15:39
Niemiecki dziennik "Bild" oskarżył niemiecki rząd o prowadzenie działań dyplomatycznych w USA, których celem jest zapobieżenie nałożeniu sankcji na firmy biorące udział w budowie Nord Stream 2 (NS2). Gazeta powołuje się przy tym na dokument "zachodnioeuropejskiej służby wywiadowczej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneLeonid Eremeychuk / Shutterstock

W analizie, do której dotarł "Bild", czytamy, że spółce córce Gazpromu, Nord Stream 2 AG, "udało się uzyskać wyjątkowo dobry dostęp do Urzędu Kanclerskiego" i zapewnić sobie "w sprawie Nord Stream 2 wsparcie rządu federalnego wobec USA".

Wsparcie to ma polegać na "lobbowaniu w Waszyngtonie przeciwko amerykańskim sankcjom na Nord Stream 2" - w tym na wysłaniu przez kanclerz Angelę Merkel do USA negocjatora, który miał za zadanie opóźnienie wprowadzenia ewentualnych sankcji.

Gdyby sankcje zostały wprowadzone przed 31 grudnia 2019 roku, "doprowadziłoby to do opóźnienia realizacji projektu o 5 lat" - cytuje raport wywiadu "Bild". Chociaż projekt znajduje się już w końcowej fazie, to wycofanie się z niego w tym momencie z powodu zagrożenia sankcjami specjalistycznych firm z Szwajcarii i Włoch miałoby poważne konsekwencje.

"Bez amerykańskich sankcji gazociąg będzie gotowy następnej jesieni" - przewiduje analiza.

Za wszelką cenę zapobiec sankcjom?

Jak pisze "Bild" aktywnie przeciwko sankcjom działa też niemiecka ambasador w Waszyngtonie Emily Haber przekonując zarówno Republikanów jak i Demokratów w Kongresie, że ewentualne sankcje odbiją się negatywnie na europejskim bezpieczeństwie energetycznym oraz "będą stanowić zagrożenie dla relacji transatlantyckich".

Z ustaleń tabloidu wynika, że również ministerstwo gospodarki i energii RFN, na czele którego stoi zaufany współpracownik Angeli Merkel, Peter Altmaier, regularnie wysyła do USA wysokich rangą urzędników, by "za wszelką cenę zapobiec sankcjom przeciwko Nord Stream 2".

Na działania niemieckiego rządu nieprzychylnie patrzy Komisja Europejska. Anonimowy urzędnik KE cytowany przez "Bilda" mówi wprost, że Berlin w przypadku NS2 powiela argumentację Kremla. W narracji rosyjskich państwowych mediów "USA sprzeciwiają się budowie gazociągu, ponieważ chcą zniszczyć swojego głównego konkurenta gospodarczego - Europę" - mówi rozmówca najpoczytniejszej gazety nad Renem. "Rząd RFN przejmuje to stanowisko (...) i komunikuje je partnerom po obu stronach Atlantyku" - dodaje.

Jednocześnie, niemiecki rząd regularnie podkreśla, że gazociąg jest przedsięwzięciem komercyjnym, a nie politycznym.

PAP/IAR/PR24/agkm/dad


Kreml nie ujawni śledztwa ws. wybuchu pod Siewierodwińskiem

22.11.2019 15:11
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że badanie przyczyn sierpniowego wypadku na poligonie pod Siewierodwińskiem musi być utajnione, ponieważ dochodzenie dotyczy prób nowego uzbrojenia.

Prezydenci Polski i Litwy: powstanie styczniowe było ważne dla wielu narodów walczących o wolność

23.11.2019 09:11
Powstanie styczniowe nie było powstaniem jednego czy dwóch narodów, ale stanowiło ważne wydarzenie dla wielu narodów, które dążyły do wolności - mówili w piątek prezydenci Litwy i Polski, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda podczas wspólnego wywiadu dla TVP.