X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"My wszyscy z niego". Prezes PiS o wpływie Lecha Kaczyńskiego na politykę

10.04.2020 07:27
- Polityka, którą jako prezydent prowadził Lech Kaczyński, w wymiarze międzynarodowym wiązała się z bezpieczeństwem Polski. W wymiarze wewnętrznym odnosiła się zaś do naszej tradycji, historii i wszystkiego, co powodowało, że nasz kraj się zmieniał - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Jarosław Kaczyński o roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w polskiej i europejskiej polityce (Sygnały dnia/ Jedynka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem Sygnałów dnia
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem "Sygnałów dnia"W.Kusiński/PR

Dziś mija 10 lat, od kiedy w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M, wiozący polską delegację na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie na pokładzie maszyny zginęli wszyscy - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką. O tym, jaki ówczesny prezydent miał wpływ na politykę i najnowszą historię Polski, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominał jego brat, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

17_Lech_Kaczynski_archiwalne_20200406_prezydent2_2100x1673_663x364.jpg
Prezydent Lech Kaczyński: "Warto być Polakiem"

"PiS byłoby najwyżej pomysłem"

Szef partii rządzącej przypomniał pokrótce polityczną drogę swojego brata. Przyznał, że gdyby nie ogromny wkład pracy Lecha Kaczyńskiego, nie byłoby nie tylko sukcesów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, ale też samej partii.

- Przynajmniej od 1994 r. obaj prowadziliśmy akcję zmierzającą do zaostrzenia walki z przestępczością, jednak bez żadnych skutków. Kiedy brat został ministrem sprawiedliwości, zaczął tę ideę wcielać w życie. To dało mu potężną popularność i dlatego mogliśmy stworzyć Prawo i Sprawiedliwość. Bez tego prawica byłaby przegrana, a PiS byłoby co najwyżej pomysłem, niczym więcej - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Smoleńsk 10.04.2010. Raport specjalny w PolskieRadio.pl

Prezes PiS przypomniał także, co kryło się w polityce, jaką od objęcia urzędu prezydenta prowadził Lech Kaczyński. - W wymiarze międzynarodowym wiązała się z bezpieczeństwem Polski. W wymiarze wewnętrznym zaś odnosiła się do naszej tradycji, historii, w tym jej umacniania, a także wszystkiego, co powodowało, że nasz kraj się zmieniał. Krótko mówiąc, my wszyscy z niego - podkreślił Jarosław Kaczyński.

- To przede wszystkim jest przesłanka jego wpisania się w polską historię w sposób bardzo poważny, jako jednego z najwybitniejszych, najbardziej znaczących ludzi nowoczesnych dziejów Polski - ocenił Jarosław Kaczyński. 


Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
Zginęli w katastrofie smoleńskiej

"Nie cofał się o krok"

Szef partii rządzącej odniósł się również do słów, które Lech Kaczyński wygłosił po zaprzysiężeniu. Prezydent powiedział wtedy, że "aby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być, a gdy chce się szacunku innych, trzeba najpierw szanować siebie".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: wciąż widać wyrwę po tych, którzy zginęli 10 kwietnia

- W lapidarnym ujęciu jest to ta koncepcja, którą realizował jako prezydent. Swoją politykę cały czas kontynuował, nie cofał się ani o krok. Przez cały czas szedł tą drogą i to dawało rezultaty, zmieniało Polskę. Oczywiście ta zmiana wynikała z wysiłku bardzo wielu ludzi, ale Lech Kaczyński był w tym wszystkim postacią centralną. I jest nią w dalszym ciągu - podkreślił Jarosław Kaczyński.


Wystąpienie prezydenta L. Kaczyńskiego w Tbilisi. Prof. Dariusz Gawin: ta scena przejdzie do historii

14.09.2019 19:29
Jego polityka zagraniczna opierała się na trzech filarach: polityce energetycznej, historycznej i wojskowej. Prezydent Lech Kaczyński potrafił rozwiązywać węzły gordyjskie. Projekt Trójmorza, niezależność surowcowa, polityka wspierania Gruzji i Ukrainy czy wsparcie dla budowy Muzeum Polin - to wszystko jego dorobek.

Prezydent: nadal nie można powiedzieć, co się stało w Smoleńsku

09.04.2020 21:36
W przeddzień 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej Andrzej Duda przyznał, że według niego to, że wrak rządowego Tu-154 nadal jest w Rosji, to wina decyzji rządu Donalda Tuska.

Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS złożył wieńce

10.04.2020 09:30
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczcili pamięć jej ofiar, składając wieńce w Warszawie pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar katastrofy smoleńskiej, a także na Powązkach na grobach ofiar.