Polskie Radio
Section05
Katarzyna Gójska

Prof. Grosse: nie ma gwarancji, że mechanizm przymusowej relokacji nie będzie stosowany

 - Komisja Europejska wielokrotnie pokazała w ostatnich latach, że w stosunku do Polski jest bardzo nieżyczliwa. KW przyjmuje pewne interpretacje, które mają Polskę karać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse. Europeista odniósł się w ten sposób do procedowanego przez KE paktu migracyjnego, który przewiduje sprowadzenie do polski tysięcy imigrantów i może nie uwzględnić tego, że Polacy przyjęli pod swój dach ok. 2 mln uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Włochy Unia Europejska Katarzyna Gójska

"To gotowy folder reklamowy dla przemytników". Radosław Fogiel o przymusowej relokacji

Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rozwiązania proponowane przez Unię Europejską są zaproszeniem dla przemytników ludzi. - "Każdy może dotrzeć do Europy, a tutaj już się wami zajmiemy i zapewnimy transport". Jest w tym element ideologicznego zaćmienia - ocenił polityk.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Unia Europejska prawo Radosław Fogiel bezpieczeństwo POLSKA polityka Katarzyna Gójska

Poseł PO szokuje: mogliśmy wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę

- Mogliśmy zachować się bardziej humanitarnie i wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę. (...) Taniej by nas kosztowała odwózka tych ludzi, (...) jak stawianie murów i angażowanie setki tysięcy ludzi do ochrony granicy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PO Jerzy Borowczak, komentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Jerzy Borowczak Katarzyna Gójska imigranci w Europie Polska w Unii Europejskiej wojna hybrydowa Białoruś polityka

Film Holland. Szrot: może się podobać tylko banieczce warszawskich liberalno-lewicowych środowisk

- Wszystko, co wcześniej reżyser Holland w swoich filmach przedstawiała, tutaj jest właściwie sprowadzone do prostackiej propagandy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Jak dodał ten film "może się podobać tylko banieczce warszawskich liberalno-lewicowych środowisk".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szrot Agnieszka Holland propaganda polityka Katarzyna Gójska

TYLKO U NAS Krajewski o filmie Holland: ma osłabić morale służb

- Chodzi o osłabienie morale i poczucia służby żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do filmu "Zielona Granica". Jak mówił, ma to w efekcie pogorszyć ochronę granic. - Z tym nie może zgodzić się żaden odpowiedzialny polityk, każde państwo musi bronić bezpieczeństwa obywateli - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Jarosław Krajewski Agnieszka Holland Katarzyna Gójska

Skurkiewicz o doktrynie obronnej PO: to była polityka resetu, tak było wygodniej rozmawiać z Putinem

- To było realizowane w imię resetu, bo tak było wygodniej prowadzić rozmowy z Putinem. Putin nie lubi tych, którzy zbroją mu się pod jego granicami, którzy są silnym partnerem politycznym i silnym partnerem militarnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz o doktrynie obronnej realizowanej przez rząd Platformy Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Wojciech Skurkiewicz Platforma Obywatelska Wojsko Polskie Katarzyna Gójska

"Granice powinny być szczelne". Tomasz Trela o bezpieczeństwie państwa w kontekście Lampedusy

- Jeżeli ktoś nielegalnie przekracza granicę, to jest przecież dokładna procedura, co z taką osobą powinno się wydarzyć - powinna zostać odesłana do swojego kraju pochodzenia  - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Trela lewica polityka opozycja Katarzyna Gójska kryzys migracyjny 2023 kryzys migracyjny migracja Lampedusa POLSKA

Szynkowski vel Sęk: jeśli KE nie przedłuży dziś embarga na ukraińskie zboże, to zrobi to polski rząd

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że jeśli Komisja Europejska dziś nie przedłuży embarga na ukraińskie zboże, rząd Zjednoczonej Prawicy późnym popołudniem lub wieczorem podpisze rozporządzenie przedłużające zakaz.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA szymon szynkowski vel sęk Polska w Unii Europejskiej polityka Katarzyna Gójska

Maliszewski o notatce dot. wieku emerytalnego: Tusk realizował interesy w porozumieniu z Niemcami

Jak ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, "Donald Tusk jest niewiarygodny w tym, co przedstawił w sobotę", ponieważ "wcześniej nie dotrzymał słowa", jego obietnice "kosztują grube kilkadziesiąt miliardów", a realizację zapowiedzi utrudniłoby ew. funkcjonowanie w rządzie koalicyjnym. Minister w Kancelarii Premiera zarzucił liderowi PO, że "realizował i będzie realizował różnego rodzaju interesy we współpracy chociażby z politykami niemieckimi".
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia POLSKA Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Norbert Maliszewski Katarzyna Gójska

Wybory w Polsce. Dr Żukowski: program PO jest skierowany do bogatej i wpływowej mniejszości

- W wymiarze programowym PO ma problem, bo jest on zaadresowany do mniejszości społeczeństwa - tej bogatszej, wpływowej i międzynarodowej, która chciałaby włączyć Polskę w relacje o wymiarze mało partnerskim - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Tomasz Żukowski, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka wybory Katarzyna Gójska Tomasz Żukowski referendum

"Sukcesem Trójmorza jest zmiana mentalności regionu i wiara we własne możliwości". Przydacz po szczycie w Bukareszcie

- Trójmorze to budowanie siły regionu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. W czwartek w Bukareszcie zakończył się kolejny szczyt inicjatywy wraz z towarzyszącym mu forum biznesu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Europa Europa Środkowa Europa Środkowo-Wschodnia Trójmorze Katarzyna Gójska

"Mamy dalej idący projekt inwestycji w budownictwo". Poseł Lewicy odpowiada na "Przyjazne osiedle"

- Jeżeli jakiekolwiek ugrupowanie polityczne, a takim jest Lewica, chce zachęcić młodych ludzi do posiadania dzieci, to trzeba im zapewnić mieszkania, a tych jest w Polsce za mało - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Andrzej Szejna. - Dzięki formule, jaką proponujemy: tanie mieszkanie na wynajem z tanim czynszem, Lewica wychodzi naprzeciw różnym oczekiwaniom - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Szejna lewica polityka Katarzyna Gójska mieszkania

Prof. Wnęk: świat jest zdziwiony skalą polskich strat i brakiem reparacji za II wojnę światową

- Nasi rozmówcy w Kongresie USA czy w ONZ wyrażali zdumienie, że Polska nie otrzymała odszkodowań i nie wypłacono reparacji, a po drugie wyrażali zdziwienie skalą naszych strat w latach 1939-1945 - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Konrad Wnęk, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Katarzyna Gójska Niemcy Instytut Strat Wojennych reparacje wojenne