Redakcja Polska

8 mld euro dla Polski z funduszu na transformację energetyczną

28.05.2020 16:21
Komisja Europejska zaproponowała, aby 8 mld euro z liczącego 40 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadło Polsce. Jeśli tak się stanie, Polska będzie największym beneficjentem Funduszu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Komisja Europejska, prezentując w środę założenia projektu unijnego budżetu i mechanizmu odbudowy gospodarczej na kolejne lata, zaproponowała zwiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro. Fundusz ten ma pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Oznacza to duże wzmocnienie finansowane, bo o 32,5 mld euro (w styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat).

W pierwotnej propozycji Polsce miały przypaść 2 mld euro. Z opublikowanych w czwartek przez Komisję dokumentów wynika, że w ramach nowej, zwiększonej puli Polska miałaby otrzymać 8 mld euro, a to najwięcej spośród 27 krajów UE. Na kolejnych miejscach listy znajdują się Niemcy, które mają otrzymać 5,1 mld euro oraz Rumunia, dla której KE zaproponowała 4,4 mld euro.

Dodatkowe środki

Oprócz proponowanych wcześniej 7,5 mld euro Komisja proponuje dodatkowe finansowanie w wysokości 2,5 mld euro w ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE i 30 mld euro z mechanizmu odbudowy.

Środki finansowe zostaną wykorzystane na złagodzenie społeczno-ekonomicznych skutków transformacji w regionach najbardziej dotkniętych, na przykład poprzez wspieranie przekwalifikowania pracowników czy pomoc małym i średnim firmom.

Mechanizm sprawiedliwej transformacji 

Mechanizm sprawiedliwej transformacji (Fundusz ma być jego częścią) ma być finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu. W założeniu KE ma być dźwigną dla pozyskania ogromnych środków finansowych, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej.

Komisja oczekuje, że mechanizm sprawiedliwej transformacji zmobilizuje co najmniej 150 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych.


IAR/PAP/dad


Prezydent i premier o nowym europejskim funduszu: przychodzi czas na dynamiczną odbudowę

28.05.2020 10:57
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ze skutkami gospodarczymi koronawirusa trzeba będzie walczyć, by przywrócić poprzedni poziom życia, ale też, by dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego Starego Kontynentu. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawiecki wygłosili oświadczenie poświęcone wczorajszym decyzjom Komisji Europejskiej. Zapowiedziała ona, że na fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii koronawirusa przeznaczy 750 miliardów euro.

Co dziesiąta firma w Polsce będzie poszukiwać pracowników z Ukrainy

28.05.2020 13:02
Co dziesiąta firma w Polsce planuje poszukiwać pracowników z Ukrainy - wynika z ostatniego badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. W I kwartale 2020 roku pracownicy z Ukrainy pracowali w 35% dużych, 12% średnich oraz 10% małych firm.

Na Pola Grunwaldzkie wyruszył z Litwy pamiątkowy obelisk

28.05.2020 14:06
Na Pola Grunwaldzkie wyruszył w czwartek z Litwy dwumetrowy obelisk. Pomnik ma upamiętniać udział Litwinów w Bitwie pod Grunwaldem. W tym roku będziemy obchodzić 610. rocznicę pokonania Krzyżaków.