Redakcja Polska

Rozmowa szefów MSZ Polski i Białorusi. Tematem m.in. zwolnienie więźniów politycznych

31.07.2020 12:17
Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał w piątek z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem. Minister wysłuchał informacji na temat sytuacji na Białorusi; zwrócił uwagę na potrzebę zwolnienia więźniów politycznych i podkreślił poparcie dla niepodległości - poinformowało MSZ.
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczShutterstock/paparazzza

O telefonicznej rozmowie Jacka Czaputowicza z Uładzimirem Makiejem polskie MSZ poinformowało na Twitterze. "Minister wysłuchał informacji o sytuacji na #Białorusi i zwrócił uwagę na potrzebę zwolnienia więźniów politycznych oraz podkreślił poparcie dla niepodległości i jej rozwoju, którego warunkiem jest autentyczny dialog władzy ze społeczeństwem" - podkreślono.

9 sierpnia na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Do udziału w nich zostali zarejestrowani urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz jeszcze cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu.

Obecna kampania wyborcza na Białorusi wyróżnia się bardzo dużą aktywnością obywateli, którą było widać już na etapie zbierania podpisów, kiedy ludzie ustawiali się w wielokilometrowych kolejkach, by udzielić poparcia potencjalnym kandydatom. Według ekspertów świadczy to o dużej potrzebie zmian i znużeniu rządami Alaksandra Łukaszenki. Władze twierdzą, że poparcie dla prezydenta, rządzącego krajem od 26 lat, wynosi 76 proc.

W czasie kampanii wyborczej wszczęto kilka spraw karnych o zamieszki, ataki na milicjantów itd. Jeden z niedoszłych kandydatów Wiktar Babaryka przebywa w areszcie z zarzutami o nadużycia finansowe na dużą skalę.

W areszcie jest również mąż kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, Siarhiej, popularny wideobloger, który sam chciał wystartować w wyborach. Władze twierdzą, że brał udział w organizacji działań zbiorowych naruszających porządek publiczny.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś wybory na Białorusi

Kamieniec Podolski - niezwyciężona twierdza, miasto wielu kultur i religii

31.07.2020 09:15
W audycji z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", powstającego we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, przypominamy dawną świetność wojskowej warowni, która przez wieki opierała się przed atakami Kozaków, Tatarów i Turków, w której do dziś można znaleźć polskie ślady.

79 lat temu podpisano układ Sikorski-Majski

30.07.2020 16:15
79 lat temu - 30 lipca 1941 roku - premier rządu RP na Uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych Władysław Sikorski oraz radziecki ambasador w Wielkiej Brytanii Iwan Majski podpisali w Londynie układ, na mocy którego obydwa kraje ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne, zerwane po napaści sowietów na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

31.07.2020 11:16
W tym roku podczas 5. edycji kampanii BohaterOn wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.