X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier wręczył Swiatłanie Cichanouskiej klucze do nowego Domu Białoruskiego w Warszawie

09.09.2020 12:21
Poprzez kontynuację otwarcia się na Białoruś i animowanie sprawy białoruskiej na forum UE będziemy wam pomagać we wspólnej walce; jesteśmy pełni podziwu dla waszej determinacji i męstwa - mówił do Białorusinów premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to, co dzieje się na Białorusi, jest sprawą najwyższej wagi nie tylko dla Białorusinów, ale też dla Polski i Europy. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu po spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Fot.:
Premier Mateusz Morawiecki i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu po spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Fot.: PAP/Leszek Szymański

Życzymy Białorusinom, by znaleźli swój prawdziwy dom na Białorusi, ale walka musi się skądś toczyć - mówił premier Mateusz Morawiecki wręczając Swiatłanie Cichanouskiej klucze do Domu Białoruskiego. Cichanouska podkreślała wagę pomocy międzynarodowej, w tym Polski, dla Białorusinów walczących o swą przyszłość.

W spotkaniu zorganizowanym w nowym Domu Białoruskim przy ul. Krynicznej w Warszawie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej diaspory w Polsce, członkowie białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej w tym Paweł Łatuszka i Wolha Kawalkawa, a także przedstawiciele polskiego rządu, w tym szef KPRM Michał Dworczyk i wiceszefowie MSZ: Paweł Jabłoński i Marcin Przydacz.

Przed wystąpieniem Cichanouska spotkała się z mieszkającymi w Polsce Białorusinami, którzy kilkukrotnie nagrodzili ją brawami. W trakcie spotkania Cichanouska odebrała od szefa polskiego rządu symboliczne klucze do nowego Domu Białoruskiego, który znajduje się na warszawskiej Saskiej Kępie. - Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy - zapewniał premier.

Program "Solidarni z Białorusią"

Przypomniał o stworzeniu programu "Solidarni z Białorusią", którego celem jest niesienie pomocy wszystkim represjonowanym przez reżim Łukaszenki i dodał, że w Polsce wszystkie siły polityczne połączyły się we wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i walki Białorusinów o suwerenność i respektowanie praw.

Posłuchaj
00:27 10619638_1.mp3 Premier Morawiecki mówił, że Polska będzie stale wspierać Białorusinów zabiegających o wolność dla swojego kraju (IAR)

 

Morawiecki przypomniał również o wezwaniu przez Polskę do zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE, który ostatecznie jednomyślnie wsparł naród białoruski w walce o prawo do życia w wolności i demokracji. - Przedstawimy również wkrótce plan gospodarczy dla narodu białoruskiego, dla państwa białoruskiego - zapowiedział premier. Dziękował również obecnej podczas spotkania szefowej telewizji Biełsat Agnieszce Romaszewskiej-Guzy za walkę z propagandą Alaksandra Łukaszenki.

- Walczymy również o to, żeby sprawa białoruska była cały czas żywa na forum międzynarodowym, w UE, w Brukseli, ale także w Waszyngtonie i we wszystkich demokratycznych państwach świata. Jesteśmy pełni podziwu dla narodu białoruskiego za determinację, odwagę, walkę o wolność, o demokrację - mówił szef polskiego rządu.

Przypominał polskie tradycje walki o niepodległość i suwerenność m.in. w okresie PRL. Zapewniał o przekazywaniu realnej pomocy dla Białorusinów, w tym dla wszystkich represjonowanych, torturowanych, którzy będą mogli leczyć się w Polsce.

Morawiecki krytykuje reżim Łukaszenki

Morawiecki krytykował reżim Łukaszenki za wydawanie zakazów wjazdu na Białoruś swoim obywatelom, w tym przedstawicielom Rady Koordynacyjnej. - To rzecz absolutnie niewyobrażalna i protestujemy przeciwko niej z całą mocą - podkreślił szef polskiego rządu.

Wręczył również Cichanouskiej symboliczne klucze do nowego Domu Białoruskiego w Warszawie. - Dzisiaj mamy możliwość spotkania się w czymś, co ma być w szerokim rozumieniu tego słowa "Domem Białoruskim" w Polsce. Życzymy wszystkim Białorusinom, żeby swój prawdziwy, najwspanialszy dom jak najszybciej znaleźli na Białorusi, ale realistycznie wiemy, że ta walka musi się skądś toczyć, być prowadzona, być wspierana i wszystkie osoby, którzy tę walkę w sposób zorganizowany chcą toczyć, będą miały wsparcie ze strony Unii Europejskiej i ze strony państwa polskiego, ze strony - jestem przekonany - wszystkich sił politycznych w Polsce - powiedział premier.

Cichanouska: Białorusini bronią swoich praw

Swiatłana Cichanouska dziękując za stworzenie w Polsce nowego Domu Białoruskiego podkreślała, że naród białoruski zaczął walczyć o swoje prawa, w tym prawo do decydowania o przyszłości swojej ojczyzny. Przypominała o agresji i przemocy, której doznają protestujący na Białorusi ze strony reżimu Łukaszenki. - Ludzie nie mogą pogodzić się z tym, co wydarzyło się 8 i 9 sierpnia, kiedy wyszli na ulicę i zaczęli bronić swoich praw. Dla nas, dla narodu, nie ma już legitymizacji i nie możemy przyjmować Alaksandra Łukaszenki jako naszego przywódcę - powiedziała.


Posłuchaj
00:30 10619800_2.mp3 Swiatłana Cichanouska przypomniała, że powyborcze protesty w jej kraju trwają od miesiąca (IAR)

 

Cichanouska podkreślała konieczność zorganizowania nowych, "sprawiedliwych" wyborów, w którym Białorusini sami wybiorą prezydenta.

Podziękowała za przyjęcie jej w Polsce oraz wszystkich tych, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z Białorusi. - W naszym kraju są trudne czasy, ale z drugiej strony radosne, bo to, co się teraz odbywa, budzi we mnie godność, że naród Białorusi się obudził, że czujemy się jednym narodem - powiedziała.

Pomocna dłoń Zachodu

Liderka białoruskiej opozycji podkreślała także wagę pomocy międzynarodowej, w tym Polski, w walce Białorusinów o swoje prawa. - Jestem przekonana, że po nowych wyborach będziemy podtrzymywać dobre stosunki z rządem polskim. I będą nas podtrzymywać również i moralnie i finansowo, bo nasza sytuacja zbliża się do progu przepaści gospodarczej - podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.


Posłuchaj
00:30 10619800_1.mp3 Swiatłana Cichanouska podkreśliła rolę białoruskich kobiet w organizacji protestów (IAR)

 

Wyraziła przekonanie, że kontynuowane będa również przyjacielskie stosunki między narodem białoruskim i polskim. - Dziękuję wszystkim, że zebraliście się, aby poprzeć mnie i cały naród białoruski w walce za naszą świetlaną przyszłość, dziękuję bardzo - mówiła Cichanouska.

W środę liderka białoruskiej opozycji wygłosiła również wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie spotka się z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. W czwartek natomiast ma wziąć udział w Forum Gospodarczym 2020 w Karpaczu i spotkać się z liderem PO Borysem Budką.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.


PAP/IAR/dad

Białoruskie media: polski proboszcz z zakazem posługi

08.09.2020 11:33
Władze Białorusi zakazały posługi proboszczowi Andrzejowi Wilkowi bez podania przyczyn – poinformował w poniedziałek portal Belsat.eu. Ks. Wilk ma polskie obywatelstwo i od lat pełnił posługę kapłańską na Witebszczyźnie.

Wiceszef MSZ: celem spotkania premiera z Cichanouską jest m.in. okazanie wsparcia osobom represjonowanym

09.09.2020 08:40
Przekazanie naszego stanowiska liderom opozycyjnym i okazanie wsparcia osobom represjonowanym, to cele środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - podał w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polska otwiera się na białoruskie firmy. Rusza program "Poland. Business Harbour"

09.09.2020 10:11
Uruchamiamy program adresowany do firm, freelancerów, start-upów, które dziś czują bardzo dużą niepewność polityczną na Białorusi i szukają bezpiecznego miejsca - poinformowała we wtorek w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Program oferuje m.in. szybką ścieżkę wizową.