Redakcja Polska

Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej

10.11.2020 07:11
Dalsze zwiększanie liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju - przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, ratyfikowana w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę rozszerzającą współpracę militarną pomiędzy obu krajami. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Andrzej Duda
Andrzej DudaPAP/Grzegorz Jakubowski/KPRP

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) podpisali 15 sierpnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. 30 września Senat poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania umowy; wcześniej taką zgodę wyraził Sejm. 15 października ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi podpisał prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda wskazał podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że stosunki polsko-amerykańskie datujemy na stulecia. Przypomniał, że we wspólnej historii mamy bohaterów, którzy walczyli o to, co my, Polacy nazywamy wolnością naszą i waszą. - Myślę tutaj o naszych generałach, Kościuszce, Pułaskim, myślę także o amerykańskich żołnierzach i lotnikach, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę na początku XX wieku, od 1918 do 1921 r. broniąc także granic Rzeczypospolitej - zauważył.

Prezydent wspominał też żołnierzy, którzy polegli, pomagając Polakom w walce przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy w II wojnie światowej - amerykańskich lotników, którzy zginęli, dostarczając broń i wyposażenie dla powstańców warszawskich, a także polskich partyzantów.

- Myślę także o chłopcach o polskim pochodzeniu i o polskich nazwiskach, którzy i w czasie II wojny światowej, i później, także w czasie kiedy Polska była za żelazną kurtyną, ginęli w mundurach armii amerykańskiej, bardzo często walcząc za wolność innych narodów - podkreślił Andrzej Duda.

Duda: polscy i amerykańscy żołnierze stają ramię w ramię

Jak dodał, także po 1989 roku polscy i amerykańscy żołnierze stają ramię w ramię, aby bronić wolności w wielu miejscach na świecie. - To sprawdzone chociażby w Iraku braterstwo broni, ale także i element - dla mnie - sprawiedliwości dziejowej, przypieczętowany został przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r. - zaznaczył prezydent.

- Wspólne braterstwo broni w wielu miejscach na świecie, we wspomnianym Iraku, w Afganistanie, ale i w innych, o których nie wolno często głośno mówić i oficjalnie na spotkaniach, bo wykonywane były przez siły specjalne naszych krajów, pieczętują to braterstwo broni, pieczętują wzajemne zrozumienie poczucia wolności i honoru - powiedział Duda.

Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu lat to braterstwo przyjęło "niezwykle ważną dla nas postać" amerykańskiej obecności militarnej na terenie naszego kraju i na wschodniej flance NATO. - Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowi gwarancję tego, że art. 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany - oświadczył prezydent.

- Boże błogosław Polsce, God bless America - zakończył swoje wystąpienie prezydent.

W poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef BBN Paweł Soloch.

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje prezydentów obu państw o zwiększeniu liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.

Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia, możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA.

Jeszcze przed ratyfikacją, zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA, jednostki, która będzie odpowiadać za dowodzenie siłami zbrojnymi USA na wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego.

PAP/IAR/dad

#Polonia4Neighbours. Apel MSZ do Polaków za granicą o udział w akcji

09.11.2020 15:00
Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do dotychczasowych działań solidarnościowych Polonii, zaapelował o wznowienie akcji #Polonia4Neighbours w związku z drugą falą koronawirusa i w ramach działań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii. Zadeklarował, że nasi rodacy za granicą mogą liczyć na współdziałanie z polskimi ambasadami i konsulatami.

Ruszył proces beatyfikacyjny siostry Wandy Boniszewskiej

09.11.2020 15:01
Podczas uroczystej sesji w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprzysiężono Trybunał w procesie beatyfikacyjnym siostry Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

„Biel. Czerwień. Braterstwo”. Ważna publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.11.2020 15:50
Do Polaków m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Szkocji i Irlandii trafi wyjątkowy album dla dzieci „Biel. Czerwień. Braterstwo”. Publikacja została wydana w ramach programu „Polska Książka na Wschód”, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.