X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Powinien domagać się uwolnienia Nawalnego". Prezydent o wizycie Borrella w Moskwie

10.02.2021 15:54
- Wizyta szefa dyplomacji UE Josepa Borrella w Moskwie powinna być związana z konkretnym oczekiwaniem, powinien domagać się, aby Aleksiej Nawalny został uwolniony i aby przestano go politycznie prześladować - mówił w środę prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP Andrzej Duda i szef dyplomacji UE Josep Borrell
Prezydent RP Andrzej Duda i szef dyplomacji UE Josep BorrellPAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL;Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas środowej konferencji prasowej w ramach szczytu V4 w Juracie został zapytany o ocenę niedawnej wizyty w Moskwie szefa dyplomacji UE, w czasie której Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Ławrow oświadczył wówczas m.in., że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji. Komentując natomiast możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu sytuacji wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Ławrow powiedział, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji. 

Posłuchaj
00:25 10899447_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podczas swojej wizyty w Rosji szef unijnej dyplomacji Josep Borell powinien domagać się uwolnienia Aleksieja Nawalnego (IAR)

 

Odpowiadając na pytanie Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeśli odbywa się ważna wizyta polityczna głównego przedstawiciela europejskiej dyplomacji i "to wizyta w takim kraju jak Rosja, gdzie akurat dochodzi do aresztowania czołowego przedstawiciela opozycji politycznej, którego wcześniej próbowano otruć, to wizyta ta powinna być związana z konkretnym oczekiwaniem".

"Cel nie został zrealizowany"

- Oczekiwaniem gestu politycznego, pokazania, że pewne zasady są przestrzegane. Moim zdaniem pan Borrell powinien był się domagać, aby pan Nawalny został uwolniony i aby przestano go politycznie prześladować - podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że taki cel w ogóle nie został zrealizowany. Mało tego - dodał - można zadać zasadnicze pytanie, jaki w takim razie był cel tej wizyty i co ta wizyta przyniosła przede wszystkim "nam jako wspólnocie europejskiej". - Liczę na to, że my taką odpowiedź uzyskamy - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, to nie jest kwestia tego, czy popiera Nawalnego czy nie, bo to jest rosyjska polityka.

- Natomiast zasada jedna powinna być zasadą żelazną. Mianowicie, że my jako przedstawiciele krajów demokratycznych i UE jako taka, jako właśnie sojusz państw demokratycznych, przestrzega twardo zasad i oczekuje przestrzegania tych zasad. Jedną z tych zasad jest to, że nie aresztuje się przedstawicieli opozycji za ich działalność polityczną, a tak to wygląda - mówił Andrzej Duda.

"Nie widzieliśmy zdecydowanego sprzeciwu"

- Uważam, że tutaj sprzeciw powinien był być ze strony głównego przedstawiciela unijnej dyplomacji absolutnie zdecydowany, a wydaje mi się, że czegoś takiego nie widzieliśmy w ogóle - dodał prezydent.

W czasie wspólnej konferencji prasowej Borrella i Ławrowa szef rosyjskiej dyplomacji nazwał UE "niewiarygodnym partnerem" i skrytykował USA, co nie wywołało reakcji wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych. Władze Rosji poinformowały też wtedy o wydaleniu trojga dyplomatów – z Polski, Niemiec i Szwecji. W efekcie wielu komentatorów uznało wizytę za porażkę szefa unijnej dyplomacji.

"Agresywnie zaaranżowana konferencja prasowa i wydalenie trojga unijnych dyplomatów podczas mojej wizyty wskazują, że rosyjskie władze nie chciały wykorzystać tej okazji do bardziej konstruktywnego dialogu z UE. (...) Jako UE będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje, zastanowić się uważnie nad kierunkiem, jaki chcemy nadać naszym stosunkom z Rosją i zgodnie postępować z determinacją" – napisał po wizycie Borrell na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

IAR/PAP/dad

Szefowa Komisji Europejskiej chwali Polskę za szczepienia przeciw koronawirusowi

10.02.2021 14:00
W pierwszym zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE - zwrócił uwagę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Rosyjskie media podały, że Julia Nawalna wyjechała z Rosji

10.02.2021 15:31
Żona uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Julia, opuściła Rosję - podała w środę agencja Interfax, powołując się na poinformowane źródło. Według agencji Julia Nawalna odleciała z lotniska Domodiedowo w Moskwie samolotem do Frankfurtu nad Menem.