X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Arkadiusz Mularczyk krytykuje szefa MSZ Niemiec. "To kpina z praworządności"

01.03.2021 10:10
To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", odnosząc się do podanej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwoty 2 mld euro rekompensat, jakie Niemcy wypłaciły Polsce za II wojnę światową.
Arkadiusz Mularczyk (PiS) w Sejmie
Arkadiusz Mularczyk (PiS) w SejmieSejm RP / Youtube

Przewodniczący Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej w rozmowie z "Sieci" był pytany, czy ujawniona przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwota 2 mld euro – będąca sumą wszystkich odszkodowań i rekompensat, jakie Niemcy kiedykolwiek wypłaciły Polsce za straty ludzkie, materialne i kulturowe, za wszelkie cierpienia poniesione w czasie II wojny światowej – jest nowością.

"Tak, to bardzo istotna informacja. Dokładna suma zadośćuczynienia wypłacona nielicznym polskim obywatelom od zakończenia II wojny światowej padła z ust niemieckiego ministra spraw zagranicznych na moje pytanie zadane podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Polskie wyliczenia możliwych sum przekazanych łącznie Polakom z tytułu pracy przymusowej czy wielu cierpień zadanych podczas II wojny światowej też wcześniej krążyły wokół tych wielkości, ale teraz dostajemy oficjalny konkret. To niezwykle ważny moment, bo wcześniej żaden z niemieckich polityków nie podał dokładnej kwoty. Pada ona z ust niemieckich, oficjalnie, nie będzie więc kwestionowana" - powiedział Mularczyk.

Mularczyk: przyznane odszkodowania to promil szkód

Przytoczył, ze według ministra Heiko Maasa było to 140 mln marek niemieckich dla ofiar eksperymentów medycznych, 1,3 mld marek niemieckich za porozumienia w zakresie ubezpieczeń społecznych, 500 mln marek niemieckich dla Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, 15 mln euro jako wkład w świadczenia emerytalne wypłacane przez Jewish Claims Conference (JCC ), 979 mln euro wpłat Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość dla byłych polskich robotników przymusowych.

"To jest niewielki promil tego, co Niemcy pod przymusem międzynarodowym nam przyznali. Tak dokładnie parę promili tego, co są rzeczywiście winni Polakom i państwu polskiemu" - ocenił Mularczyk. "Ta kwota i te twierdzenia są kpiną z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności, prawa do życia czy prawa do sądu. To łamie wszelkie podstawowe standardy ONZ, Rady Europy czy Unii Europejskiej, ale także zapisy konstytucji RFN i polskiej konstytucji" - dodał.

Poseł PiS zarzuca hipokryzję niemieckim politykom

Mularczyk pytał, "jak to możliwe, że Niemcy, które tyle dzisiaj mówią o praworządności, prawach człowieka, demokracji, jednocześnie sami wzruszają ramionami na rażące naruszenie tych zasad? I zasłaniają się sztuczkami prawnymi bądź kwotami z punktu widzenia ich potęgi gospodarczej śmiesznymi?". "To stawia ich w fatalnym świetle. Dlatego będę tę tematykę drążył, będę korzystał także z narzędzi dostępnych w Radzie Europy" - zapowiedział poseł PiS.

Mularczyk poinformował, że nadal trwają prace nad polskim raportem na temat strat spowodowanych przez państwo niemieckie w czasie II wojny światowej. Zaznaczył, że to trudna i skomplikowana praca, a dokładna kwota zostanie przedstawiona wraz z całym raportem. Dopytywany potwierdził, że "to są sumy setek miliardów dolarów, w granicach biliona". "Nie było gminy, miasteczka, miasta, które nie zostałoby dotknięte potężnymi stratami" - podkreślił.


PAP/dad

Żołnierze Wyklęci. Nadal nieodnalezieni

01.03.2021 08:08
W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia ciał setek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wciąż jednak nieznane są liczne miejsca ukrycia śladów zbrodni dokonanych na wielu wybitnych żołnierzach i oficerach walczących z sowiecką okupacją. Wśród nich jest m.in. zamordowany 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński. Przedstawiamy sylwetki 10 znanych nazwisk, nadal nieodnalezionych.

Premier Mateusz Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych: dziękuję im za wolną Polskę

01.03.2021 08:18
Dziękuję im za wolną Polskę. Ich poświęcenie nie poszło na marne - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w "Fakcie" z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Raport brukselskiej organizacji: Polska liderem produkcji baterii do aut elektycznych

01.03.2021 09:53
Polska jest liderem w produkcji baterii litowo-jonowych wykorzystywanych do produkcji samochodów elektrycznych - wynika z raportu brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E). Do niedawna większość zapotrzebowania na ten kluczowy komponent "elektryków" był importowany z krajów Azji Wschodniej.