Redakcja Polska

Marek Magierowski ambasadorem w Stanach Zjednoczonych

29.09.2021 16:44
Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty.
Marek Magierowski
Marek MagierowskiTwitter/Marek Magierowski

Według prawa dyplomatycznego warunkiem nominacji na ambasadora jest uzyskanie agrément, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski ustalił, że taka zgoda została wydana przez amerykański Departament Stanu. Kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora jest uzyskanie przez niego pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wypowiada się na temat procesu nominacji. Na razie nie wiadomo, kiedy wniosek w tej sprawie trafi do Sejmu.

W sierpniu tego roku Marek Magierowski powrócił z Izraela do Polski w następstwie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich po przyjęciu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Szefostwo placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie może on objąć jeszcze w tym roku. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Wilczka, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych od listopada 2016 roku.

Magierowski pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w MSZ (2017-2018) oraz dyrektorem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2017). Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej pracował jako dziennikarz.


IAR/dad

Kolejne cztery Black Hawki trafią do wojska

29.09.2021 14:40
Rada Modernizacji Technicznej podjęła decyzję o zakupie czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

Komisja Europejska proponuje sankcje wizowe wobec przedstawicieli białoruskich władz

29.09.2021 14:30
Komisja Europejska zaproponowała sankcje wizowe wobec przedstawicieli białoruskich władz. Potwierdziły się tym samym wczorajsze, nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. To reakcja Komisji na próby destabilizacji sytuacji w Unii i krajach członkowskich poprzez podsycanie kryzysu migracyjnego. Restrykcje będą polegały na częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych. ​

Ukraina pracuje nad spotkaniem Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem

29.09.2021 16:10
Ukraińska strona pracuje nad możliwym spotkaniem prezydentów Ukrainy i Rosji - Wołodomyra Zełenskiego i Władimira Putina - poinformował szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba i ocenił, że będzie to "trudna rozmowa" dla Putina.