Redakcja Polska

Niemiecka europosłanka: działania Putina dowodzą, że obawy Polaków były uzasadnione

03.10.2021 15:51
Działania Władimira Putina prowadzące do wzrostu cen gazu dowodzą, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków były niestety uzasadnione - przyznaje europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon.
Władimir Putin
Władimir Putintwitter.com/President of Russia

"Putin codziennie udowadnia swoimi działaniami, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków dot. Nord Stream 2 były niestety uzasadnione. Nie była to panika, tylko uzasadniona obawa. Putin gra narzędziem, jakim są dostawy gazu, żeby wywierać, także na Niemcy, presję finansową. Gra problemami ludzi. Bardzo ważne jest, żeby Polska wciąż nagłaśniała ten temat" - apeluje von Cramon, komentując ostatni wzrost cen energii.

- Niedługo zaczną się negocjacje koalicyjne w Niemczech oraz sezon grzewczy. Kreml chce połączyć te dwie sprawy, żeby wywrzeć na polityków w RFN nacisk i wymusić na nich zgodę na dopuszczenie Nord Stream 2 do użytku. W tym celu właśnie sztucznie podbija ceny gazu. Jaki będzie tego efekt? Otóż wytworzy to klimat społecznego niepokoju. Konsumenci powiedzą: "zróbcie coś z tym; nie stać nas na 4-krotnie wyższe rachunki; po co się tak upieracie? Bawicie się w politykę, a my za to płacimy". Powstanie presja, by wbrew prawu i wbrew interesom Europy zgodzić się na gazociąg. W imię uniknięcia niepokojów społecznych - przewiduje eurodeputowana, należąca do czołówki niemieckich ekspertów zajmujących się Rosją i innymi krajami posowieckimi.

Przypomina, że Zieloni są jedyną partią reprezentowaną w Bundestagu, która konsekwentnie sprzeciwiała się budowie Nord Stream 2. - Cały czas próbujemy zablokować Nord Stream 2. To jest nasz cel. Wszędzie tam, gdzie możemy wywierać jakikolwiek wpływ - robimy to. Od organizacji pozarządowych i urzędów federalnych, przez ministerstwa po Komisję Europejską. Dla ewentualnych ministrów w niemieckim rządzie z ramienia Zielonych - niezależnie od tego czy będą odpowiadać za ochronę środowiska, bezpieczeństwo, czy sprawy zagraniczne - zablokowanie tego gazociągu oraz uniemożliwienie Rosji wywierania jeszcze większego wpływu na europejski rynek poprzez dostawy energii, będzie priorytetem - zapewnia von Cramon.


PAP/dad

Budowa trasy Rail Baltica może zakończyć się później niż planowano

03.10.2021 12:20
Trasa kolejowa Rail Baltica, która ma połączyć Finlandię i państwa bałtyckie z Polską i Europą Zachodnią, prawdopodobnie nie zostanie ukończona w przewidywanym terminie. Opóźnienia związane są z projektem estońskiego odcinka oraz kwestiami środowiskowymi.

Białoruska propaganda wciąż o wywiadzie "wybitnego polityka" Łukaszenki dla CNN

03.10.2021 13:18
Na Białorusi nie cichnie ekscytacja wokół wywiadu Alaksandra Łukaszenki dla CNN. Państwowa machina medialna jest oburzona, że CNN zamieścił tylko 8 minut rozmowy i zarzuca prowadzącemu nieprofesjonalność. "Stracona szansa na wybitny wywiad z wybitnym politykiem" – przekonują media.

Negocjacje z Czechami ws. Turowa. Paweł Szrot: nie spodziewam się szybkiego rozstrzygnięcia

03.10.2021 14:38
Nie spodziewałbym się szybkiego rozstrzygnięcia tej sprawy; Czesi prowadząc te negocjacje chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej - tak szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot skomentował w niedzielę w TVP Info rozmowy Polski i Czech ws. kopalni Turów.