X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: nikt nie ma planów wyjścia z UE

11.10.2021 12:33
Nikt nie ma planów wyjścia z Unii Europejskiej - zapewnił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jego zdaniem hasło związane z polexitem jest nadużywane i wykorzystywane przez część opozycji.
Audio
  • Wiceminister Paweł Jabłoński mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że opozycja fałszywie przekonuje Polaków o takiej perspektywie (IAR)
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiMSZ_RP/Twitter

Wiceminister Jabłoński pytany w radiowej Trójce o niedzielną manifestację na warszawskim Starym Mieście w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej, powiedział, że hasła związane z polexitem są nadużywane przez opozycję. - Szkoda, że jest to wykorzystywane i nadużywane przez część polityków opozycji, która po prostu straszy ludzi i opowiada co kilka miesięcy przerażające wizje, że Polska zaraz z tej UE wyjdzie. W rzeczywistości nikt takich planów nie ma, a tak naprawdę jedynymi politykami, którzy proponowali zrobić referendum ws. wyjścia Polski z UE byli politycy PO w ostatnim czasie - dodał.

Była narada ws. wyjścia z UE?

Zdementował też doniesienia o naradzie rządu ws. wyjścia z UE. - Nie tylko nie było żadnej narady rządu w tej sprawie. Wręcz przeciwnie. Kilka tygodni temu mieliśmy też taką presję. Żeby to przeciąć PiS oficjalnie to potwierdziło, że nie nikt takich zamiarów, wręcz przeciwnie, że naszym zamiarem jest obecność w UE - dodał.

Według Jabłońskiego Trybunały innych państw UE wydawały orzeczenia w podobnym duchu co Trybunał Konstytucyjny. - I żadne z tych państw, o ile wiem, z UE nie wychodzi i takiego zamiaru nie ma. Emocje, rozedrganie, nerwowość, kreowanie przerażającej wizji mamy tylko ze strony PO. Ze strony części polskiej pozycji rzeczywiście to jest zauważalne - mówił.

- Realia są takie, że mamy dzisiaj bardzo poważną decyzję o tym, czy UE może rozszerzać swoje kompetencje ponad to, co jest zapisane w traktatach i nakazywać państwom członkowskim podejmowanie działań, do których one nie są zobowiązane - dodał Jabłoński.

Jabłoński: dwie wizje przyszłości Unii

Zdaniem wiceszefa MSZ w UE mamy do czynienia ze sporem między dwiema wizjami przyszłości integracji europejskiej. - Jedną wizją absolutnie centralistyczną, (...) narzucanie państwom narodowym kierunków działań nie tylko tych, które znajdują się w traktatach tyko poza nimi - mówił.

Jak dodał, druga wizja jest prezentowana przez Polskę i kilka innych państw. - Trzeba gdzieś postawić granicę. Tą granicą są traktaty i zasada przyznania. Czyli, że jeśli nie mamy jakiejś kompetencji przyznanej UE, to te kompetencje pozostają w domenie państw członkowskich - wyjaśnił wiceminister.

Wyrok TK

W czwartek TK w wyroku zainicjowanym wnioskiem premiera uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Wyrok ten wywołał sprzeciw części społeczeństwa, polityków i środowiska prawniczego. W reakcji na orzeczenie TK w niedzielę w Warszawie i w innych miejscach Polski odbyły się manifestacje, do udziału w których wezwał szef PO Donald Tusk. Zaniepokojenie wyrokiem w wydanym oświadczeniu wyraziło też 26 sędziów TK w stanie spoczynków. Ich zdaniem orzeczenie zawiera wiele fałszywych twierdzeń, nie mieści się w kompetencjach Trybunału i jest niezgodne z konstytucją.


PAP/dad

Starcia przed domem byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki

10.10.2021 15:51
Przed posesją byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki pod Kijowem doszło w sobotę wieczorem do starć, próbowano wtargnąć do jego domu. Były lider państwa oskarżył biuro obecnego prezydenta o wysłanie na miejsce opłaconych chuliganów.

"Bild am Sonntag": prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko Aleksandrowi Łukaszence

10.10.2021 16:08
Niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" informuje, że tamtejsza prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Jest on podejrzewany o organizowanie przemytu ludzi.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE informuje o nadużyciach Gazpromu

11.10.2021 10:20
Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała kilkanaście dni temu o apelu ponad 40 europosłów do Komisji Europejskiej o dochodzenie w sprawie działań rosyjskiego monopolisty. Później dyplomaci w Brukseli mówili, że także Polska domaga się od Komisji zdecydowanej reakcji argumentując, że ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy windują ceny surowca.