Redakcja Polska

Kraje bałtyckie gotowe poprzeć decyzję Polski ws. artykułu 4. NATO

15.11.2021 16:24
Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO. Mówił o tym dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. Dziś w Wilnie odbył się szczyt prezydentów trzech krajów bałtyckich.
Audio
  • Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski ws. artykułu 4. NATO. Materiał Kamila Zalewskiego
Żołnierze Wojska Polskiego przy granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy
Żołnierze Wojska Polskiego przy granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy PAP/Irek Dorożański/Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Gitanas Nauseda podczas konferencji prasowej powiedział, że jeśli sytuacja związana z nielegalną migrancją będzie nadal się komplikowała, to w każdej chwili należy uruchomić konsultacje w sprawie artykułu 4. NATO. "Jesteśmy gotowi poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO, o ile zajdzie taka potrzeba" - powiedział litewski prezydent. Oświadczył, że jedność sojuszników w obliczu agresji hybrydowej z Mińska jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek. Dodał, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała wiadomość o bardziej zdecydowanych działaniach Wspólnoty w walce z kryzysem migracyjnym, w tym rozszerzeniu sankcji wobec białoruskiego reżimu.

Prezydent Litwy wyraził też niepokój pełną, wojskową integracją Białorusi z systemem rosyjskim. Jego zdaniem tworzy to nowe wyzwania dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. - NATO powinno wprowadzić korektę swoich planów, strategii i taktyki w regionach graniczących z Białorusią - powiedział Gitanas Nauseda.


Posłuchaj
00:53 11400285_1.mp3 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił instrumentalne wykorzystywanie przez reżim Łukaszenki migrantów. Podkreślił, że jest pełna solidarność z sojusznikami, wystawionymi na presję migracyjną, czyli Polską, Litwą i Łotwą. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Przywódcy krajów bałtyckich rozmawiali też z prezydentem Andrzejem Dudą i wyrazili solidarność z Polską.

IAR/dad

Kryzys migracyjny. Przy granicy zatrzymano dwóch dziennikarzy rosyjskiej stacji

15.11.2021 12:43
Dwóch dziennikarzy RT France (oddział Russia Today) zostało zatrzymanych w Usnarzu Górnym w strefie objętej stanem wyjątkowym. 

Szef MSZ Niemiec: to Białoruś odpowiada za kryzys na granicy. Polska zasługuje na solidarność

15.11.2021 13:27
W związku z kryzysem bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej Polska zasługuje na naszą całkowitą solidarność - zadeklarował w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych.

Ruszyła 21. edycja akcji „Szlachetna Paczka”. Pomoc do potrzebujących dotrze w połowie grudnia

15.11.2021 15:47
Pomysł jest prosty: potrzebujący pomocy zgłaszają swoje potrzeby, a ludzie, którzy chcą pomóc, ze specjalnej bazy wybierają konkretną rodzinę i spełniają jej marzenia.