Polskie Radio
Section05
Szlachetna Paczka

Organizacje pozarządowe dla Ukrainy. "Ważne, żeby robić coś razem"

Jak obecnie wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy, prowadzona przez organizacje pozarządowe, i zaangażowanie w nią Polaków? O tym w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Elżbieta Korczyńska rozmawiała z Katarzyną Mikołajczyk, dyrektor generalną Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz Joanną Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka Elżbieta Korczyńska pomoc Szlachetna Paczka wiosna Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Trójka Ukraina

Szlachetna Paczka, ks. Stryczek i tekst Onetu. Ujawniono nowe informacje

Portal Onet.pl we wrześniu 2018 r. opublikował tekst o rzekomym mobbingu w "Szlachetnej Paczce". Po publikacji tego artykułu z funkcją prezesa Stowarzyszenia "Wiosna", po 17 latach, pożegnał się ks. Jacek Stryczek. Teraz okazuje się, że Janusz Schwertner, autor artykułu, nie zweryfikował informacji podanych przez swoje źródło, co udowodnił "Dziennik Polski". Ponadto sam autor w jednej ze swoich korespondencji przyznał się, że "świadomie zdecydował, by skupić się na źródle problemu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Szlachetna Paczka onet Jacek Stryczek

Rozmowa, która dodaje skrzydeł. Telefon Szlachetnej Paczki

Co czwarty z naszych sąsiadów wraca do pustego domu. Co dziesiątej osoby powyżej 80. roku życia nikt nie odwiedza. Aż 30 proc. seniorów nie utrzymuje z nikim bliskiej relacji. Taki obraz wyłania się z przygotowanego przez Szlachetną Paczkę "Raportu o Samotności". Dlatego organizacja ruszyła z inicjatywą pod hasłem "Dobre Słowa", która ma pomóc osobom starszym w obecnej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior społeczeństwo pomoc Elżbieta Korczyńska kwarantanna telefon Szlachetna Paczka

Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię

- W Polsce jest 5 mln gospodarstw jednoosobowych, to oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego domu - wynika z "Raportu o samotności", przygotowanego przez Szlachetną Paczkę, która uruchomiła także specjalną infolinię "Dobre słowa - telefon dla seniorów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce senior społeczeństwo zdrowie pandemia Szlachetna Paczka Główny Urząd Statystyczny

Wolontariuszka Szlachetnej Paczki: nie można negować zjawiska skrajnego ubóstwa

- Prawdziwa bieda nie woła o pomoc. Te osoby żyją bardzo skromnie. Kiedy wolontariusze pytają czego potrzeba, to tacy ludzie proszą najczęściej o żywność, o ubrania, o podstawowe rzeczy. Nie można negować zjawiska skrajnego ubóstwa - mówiła Ilona Życzyńska (wolontariuszka Szlachetnej Paczki), która była gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczna pomoc Szlachetna Paczka Polskie Radio 24 społeczeństwo wolontariat POLSKA