Redakcja Polska

Prezydent Kazachstanu wygłosił orędzie do narodu. Policja tłumi zamieszki

05.01.2022 17:41
W gwałtownych protestach od dwóch dni przetaczających się przez Kazachstan dochodziło do "masowych ataków na służby porządkowe", a wśród funkcjonariuszy są zabici i ranni - powiedział w środę w orędziu do narodu prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
Audio
  • Prezydent Kazachstanu wezwał do przerwania zamieszek. Kasym-Żomart Tokajew zagroził uczestnikom protestów surowymi konsekwencjami [posłuchaj]
Kazachstan. Policja tłumi zamieszki
Kazachstan. Policja tłumi zamieszkiPAP/EPA/STR

"Grupy kryminalistów biją naszych żołnierzy, upokarzają ich, ciągną ich nagich po ulicach, atakują kobiety i plądrują sklepy" - mówił w transmitowanym przez telewizję przemówieniu Kasym-Żomart Tokajew.

Prezydent zapowiedział "maksymalnie zdecydowaną" odpowiedź na przeradzające się w starcia z mundurowymi protesty, do których dochodzi w całym Kazachstanie.

Tokajew ogłosił także, że przejmuje kierownictwo krajowej Rady Bezpieczeństwa - instytucji przy urzędzie prezydenta, która koordynuje działania w sferze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Funkcję tę wcześniej sprawował Nursułtan Nazarbajew, który rządził Kazachstanem od uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1991 r. do 2019 r., gdy przekazał władzę Tokajewowi, zachowując jednak szerokie wpływy i kierując Radą Bezpieczeństwa. 

Odsunięcie od władzy Nazarbajewa było jednym z haseł manifestantów. Protesty początkowo były reakcją na podwyżkę cen gazu LPG, używanego do tankowania samochodów, której towarzyszy wzrost cen innych towarów.

We wtorek i w środę na ulicach największego miasta Kazachstanu, Ałmaty, i innych ośrodków dochodziło do masowych demonstracji. W środę manifestanci opanowali i podpalili kilka budynków rządowych, m.in. ratusz w Ałmaty i jedną z rezydencji prezydenta w tym mieście. Wojsko i policja w starciach z protestującymi używały armatek wodnych, gazu łzawiącego i granatów hukowych.

Według informacji podawanych przez media protestujący w różnych miejscach kraju rozbrajali funkcjonariuszy i żołnierzy oraz przejmowali ich pojazdy. Pojawiały się również doniesienia o mundurowych przechodzących na stronę demonstrantów.

Jak poinformowała policja, w Ałmaty "radykałowie i ekstremiści" ranili w starciach ponad 500 cywilów i zniszczyli 120 pojazdów.

W Ałmaty i Nur-Sułtanie obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzający m.in. godzinę policyjną. Jak przekazała monitorująca ruch w sieci grupa NetBlocks, w całym Kazachstanie zablokowano internet. 

W środę nad ranem Tokajew przyjął dymisję rządu, którego ustąpienie było jednym z postulatów protestujących.

Władze ogłosiły też częściową obniżkę cen gazu - jednak nie powróciła ona do poziomu sprzed podwyżek - oraz wszczęcie dochodzenia w sprawie zmowy cenowej dystrybutorów gazu i paliw.

PAP/IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Kazachstan zamieszki Rosja

Spadł przesył gazu z Niemiec do Polski gazociągiem jamalskim

05.01.2022 09:09
16. dzień z rzędu rurociąg jamalski, którym zazwyczaj rosyjski gaz płynie na zachód Europy, dostarcza surowiec w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak wynika z danych niemieckiego operatora gazociągów Gascade, dostawy gazu na wschód znacznie spadły

Rosyjskie media z uwagą śledzą protesty w Kazachstanie

05.01.2022 10:03
W Kazachstanie ponownie doszło do starć demonstrantów z policją. W największym mieście - Ałmaty - funkcjonariusze organów porządkowych użyli granatów hukowych i gazu łzawiącego.