X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kanada i Wielka Brytania wysyłają żołnierzy na Ukrainę

18.01.2022 15:03
Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi - poinformował minister obrony Ben Wallace. Z kolei kanadyjski portal Global News ujawnił, że na Ukrainie został rozmieszczony niewielki kontyngent kanadyjskich sił specjalnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFot.: Pixabay/DariuszSankowski

- W świetle coraz bardziej zastraszającego zachowania Rosji oraz w uzupełnieniu naszego obecnego wsparcia, Wielka Brytania zapewnia nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa w celu zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy. Podjęliśmy decyzję o dostarczeniu Ukrainie lekkich, przeciwpancernych, defensywnych systemów uzbrojenia. Ponadto niewielka liczba personelu brytyjskiego przeprowadzi przez krótki czas wstępne szkolenie w ramach operacji ORBITAL, po czym powróci do Wielkiej Brytanii - oświadczył Wallace w Izbie Gmin.

Nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek i zaznaczył, że mają one charakter defensywny. - Pozwólcie mi jasno wyrazić: to wsparcie dotyczy broni krótkiego zasięgu i wyraźnie defensywnej; nie jest to broń strategiczna i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Jest ona przeznaczona do użycia w samoobronie, a personel brytyjski prowadzący szkolenia na wczesnym etapie po ich zakończeniu wróci do Wielkiej Brytanii - podkreślił.

Dodał, że Wielka Brytania bezwarunkowo popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznawanych przez świat granicach, czyli wraz z okupowanym Krymem, a także uznaje prawo państw do samodzielnego wyboru swoich sojuszy.

Wallace powiedział, że Wielka Brytania jest otwarta na dwustronny dialog z Rosją i dlatego wysłał on zaproszenie do swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu, by w najbliższych tygodniach złożył wizytę w Londynie. - Jesteśmy gotowi omówić kwestie związane z wzajemnymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa i konstruktywnie, w dobrej wierze zaangażować się w rozmowy - zapewnił.

Wskazał jednak, że to od Rosji zależy, czy wybierze drogę dialogu, czy konfrontacji, a jeśli to drugie - musi się ona liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. - Obecna przepaść jest duża, ale nie jest nie do pokonania. Wciąż mam nadzieję, że dyplomacja zwycięży. Wybór należy do prezydenta (Władimira) Putina; czy wybierze dyplomację i dialog, czy też konflikt i jego konsekwencje - mówił Wallace.

Ukraiński ekspert: rośnie front naszego wsparcia

Dostawy systemów obrony przeciwpancernej z Wielkiej Brytanii to ogromny postęp dla zdolności obronnych i polityki zagranicznej Ukrainy - uważa ukraiński komentator Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net. Rośnie front naszego wsparcia - ocenia. - I chodzi nawet nie o to, że mamy ogromny deficyt każdego rodzaju uzbrojenia i skromne zapasy. To już nie tylko USA. Nie tylko Turcja. Kraj NATO, jeden z wiodących krajów świata i Europy, w którym żyją i posiadają majątek najbardziej wpływowi rosyjscy oligarchowie i urzędnicy, pokazał, że jest gotowy, by szybko i bez długich ceremonii wysłać cały samolot nowoczesnej broni na Ukrainę i postawić (prezydenta Rosji Władimira) Putina przed faktem (dokonanym) - kontynuuje Butusow. 

W jego ocenie Londyn pokazał Moskwie, że w przypadku rozpoczęcia pełnowymiarowych działań bojowych Ukraina otrzyma pilną pomoc w postaci uzbrojenia, "a opracowaną trasą transporty polecą jeden po drugim".

- A to znaczy, że nie skończy nam się amunicja. I znaczy to, że nie tylko USA nam pomogą - front wsparcia rośnie - pisze.

Jak podkreśla, możliwość szybkiego uzupełnienia amunicji i systemów uzbrojenia jest "krytycznie ważna w przypadku aktywizacji działań bojowych". To znaczne zwiększenie ukraińskich możliwości - dodaje.

Kanadyjscy specjalsi na Ukrainie?

Z kolei portal Global News cytuje źródło we władzach kanadyjskich, które podkreśla, że celem jest powstrzymywanie Rosji i zidentyfikowanie sposobów, w jaki można byłoby pomóc ukraińskiemu rządowi. Żołnierze mają też pomóc w nakreśleniu planów ewakuacji kanadyjskiego personelu dyplomatycznego w przypadku inwazji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę.

Na razie ani rząd, ani wojsko kanadyjskie nie potwierdziło tej informacji oficjalnie. Dowództwo kanadyjskiej armii podało jedynie, że w ramach szerokiej pomocy Kanady dla Ukrainy są też operacje sił specjalnych. Zaznaczono, że kanadyjskie wojsko prowadzi misje szkoleniowe i doradcze dla ukraińskiej armii od 2020 roku.


PAP/dad


Zobacz więcej na temat: Ukraina Kanada wojsko Rosja

Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy. "To kontynuacja paktu Ribbentrop-Mołotow"

18.01.2022 10:02
Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną - podał w poniedziałek portal UK Defence Journal. Były wykładowca Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej oraz były szef MON prof. Romuald Szeremietiew podkreśla, że postawa niemieckich władz cały czas wpisuje się w ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow.

"New York Times": Rosja powoli wycofuje dyplomatów na Ukrainie. To możliwy sygnał intencji Kremla

18.01.2022 10:58
Rosja przed rozmowami z USA i NATO zaczęła powoli wycofywać swoich dyplomatów i ich rodziny z Ukrainy. Może to oznaczać, że Rosja szykuje się do inwazji, może to być też element jej propagandy - pisze we wtorek dziennik "New York Times", nie wykluczając jednocześnie, że ewakuacja może być udawana.