Polskie Radio
Section05
broń

Niemieckie media z uznaniem o nowym polskim uzbrojeniu

Niemiecki dziennik "Die Welt" z uznaniem pisze o współpracy polsko-tureckiej i zakupie uzbrojonych dronów. Zdaniem Philippa Fritza, autora artykułu, Polska wyprzedza pod względem zdolności wojskowych Niemcy. Publicysta pisze także, że "znaczenie polsko-tureckiej umowy w sprawie dronów wykracza poza Polskę i UE. Jest to również sygnał dla Rosji i USA".
Zobacz więcej na temat:  wojsko broń drony Turcja prasa media ŚWIAT Europa Niemcy Polskie Radio 24

Dr Gasztołd-Seń: handel bronią w bloku wschodnim miał kluczowe znaczenie w kryzysie ekonomicznym

- Odpowiadając na pytanie: "dlaczego państwa komunistyczne sprzedawały broń tzw. globalnemu południu?", można odpowiedzieć: z dwóch przyczyn. Pierwsza, to były kwestie ideologiczno-polityczne, druga, to kwestie czysto biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia PRL historia Polski PRL broń handel bronią

NASZ WYWIAD Ile rakiet ma Izrael, jak działa Żelazna Kopuła, jakie ma ograniczenia i które kraje chcą zakupić ten system?

- Szacuje się, że strona palestyńska wystrzeliła kilka tysięcy rakiet i do dyspozycji ma jeszcze 10 tysięcy pocisków. Nie wiemy dokładnie, jakie są możliwości po stronie izraelskiej. Znamy liczbę baterii, ich możliwości, nie znamy jednak dokładnie liczby przeciwrakiet. Ile ich jest  - to obecnie kluczowe pytanie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM doktor Marcin Andrzej Piotrowski, analizując możliwości Żelaznej Kopuły.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy NASZ WYWIAD Hamas Autonomia Palestyńska wojsko broń Hezbollah

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej: doskonale rozumiemy swoje miejsce i zadania jakie mamy wykonać

- Oczywistym jest, że każdy prezes spółki ma oczekiwanie, aby być dostawcą dla najważniejszego klienta. W przypadku PGZ najważniejszym klientem są polskie siły zbrojne. Mamy, poza typowymi zadaniami wynikającymi z np. kodeksu spółek handlowych, obowiązki wynikające z planu mobilizacji gospodarki - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Polska Grupa Zbrojeniowa armia broń rynek POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 wojsko

Śmiertelne postrzelenie policjanta w Raciborzu. Są trzy zarzuty dla napastnika

 - Mężczyźnie, który śmiertelnie postrzelił policjanta w Raciborzu, zostaną przedstawione trzy zarzuty - zabójstwa funkcjonariusza Policji, usiłowania zabójstwa drugiego policjanta i nielegalnego posiadania znacznej ilości broni; do sądu zostanie skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie - podała gliwicka prokuratura.
Zobacz więcej na temat:  policja zabójstwo broń areszt sąd POLSKA społeczeństwo

Tragedia w Raciborzu. Policjant został zastrzelony podczas kontroli drogowej

- Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi - powiedział komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, odnosząc się do śmiertelnego postrzelenia policjanta z Raciborza na Śląsku. - Oddał na służbie to, co miał najcenniejsze - życie - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja broń strzelanina regiony śląskie

Średniowieczne zabytki na nielegalnej aukcji internetowej

Średniowieczne groty strzał do kuszy i łuku, ostrze sztyletu i grot oszczepu znalazły się wśród zabytków zabezpieczonych przez policjantów i archeologa w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. Zabytki, które zostały wystawione na aukcji internetowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  zabytki średniowiecze przestępczość aukcja internetowa Szczecin archeologia broń zachodniopomorskie policja policja polska cyberprzestępczość sprzedaż historia Polski HISTORIA Berlin

Wróblewski: próby ograniczenia dostępu do broni w USA są wiązane z wolnościami obywatelskimi

- Przecież druga poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych gwarantuje dostęp do broni. Przed nią jest tylko poprawka o wolności słowa. Jednak patrząc na to, co się z tą wolnością w USA dzieje i jak została nadwyrężona, to można mieć obawy, że rzeczywiście będzie próba podważenia również drugiej poprawki - powiedział Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Ryszard Gromadzki Tomasz Wróblewski USA Stany Zjednoczone broń Joe Biden