Polskie Radio
Section05
broń

Broń dla Ukrainy. Guzy: Rosja inwestowała w lobby hamulcowe

- W czasie dyskusji o dostawach czołgów zaczęto rozmowę o tym, jaka jest strategia wspierania Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie. Ta dyskusja powinna była rozpocząć się pół roku temu. Już wtedy było widać, że armia Ukrainy potrzebuje przezbrojenia, zwłaszcza w kontekście mobilizacji w Rosji i kolejnej ofensywy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy, komentator i znawca spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc broń Niemcy wojsko Leopard ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Jarosław Guzy

Mariusz Błaszczak o presji wywieranej na Niemcy: widać, że ma ona sens

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że gdyby nie presja Polski, Niemcy nie zdecydowałyby się na przekazanie czołgów Ukrainie. W Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że to nasz kraj rozpoczął budowanie międzynarodowej koalicji państw na rzecz przekazania tego uzbrojenia do Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Leopard broń wojna na Ukrainie Niemcy dyplomacja Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Niemcy przekażą leopardy Ukrainie. Ekspert: bardzo silna presja USA i europejskich sojuszników

Niemcy zmieniły zdanie w sprawie leopardów. - Wewnątrz Niemiec jest to odczytywane, że kanclerz podjął decyzję w ostatecznym momencie, kiedy mógł uratować prestiż Niemiec. Mam jednak wrażenie, że poza Niemcami jest to inaczej odbierane, że wszystkie działania muszą być podejmowane pod ogromną presją sojuszników - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wojna na Ukrainie Ukraina NATO broń Olaf Scholz Paweł Lekki Andrzej Szabaciuk Kamil Frymark