Polskie Radio
Section05
broń

Korea Północna przeprowadza kolejne testy taktycznych pocisków kierowanych

Korea Północna przeprowadziła próbę z dwoma pociskami balistycznymi, które zostały wystrzelone z poligonu w pobliżu stolicy kraju Pjongjang. Jak podała tamtejsza państwowa agencja prasowa KCNA, obydwa pociski uderzyły w cel na jednej z wysp znajdujących sie na Morzu Japońskim. "Akademia Nauk Obronnych potwierdziła w ten sposób celność i skuteczność testowanej broni" - napisano w komunikacie agencji KCNA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna siły zbrojne wojsko broń

Samoloty z brytyjską bronią wyleciały na Ukrainę. Omijają przestrzeń powietrzną Niemiec

Jak poinformował brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, Wielka Brytania dostarczy Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej. Dostawy, które mają stanowić wsparcie na wypadek rosyjskiej inwazji, ruszyły w poniedziałek. W drodze na wschód brytyjskie samoloty omijają przestrzeń powietrzną Niemiec, które odmawiają przekazania wsparcia bojowego Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja broń Europa wojsko Niemcy

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Sześć krajów apeluje o pokój i dialog

Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących". To reakcja sześciu krajów na zeszłotygodniową próbę rakietową Pjongjangu, w czasie której przetestowano pocisk hipersoniczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna polityka broń broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Strzały na granicy. Skurkiewicz: jednoznacznie pokazują, jakie są intencje białoruskich służb

– To, co się wydarzyło w okolicach Terespola, pokazuje, że reżim białoruski sięga po kolejne elementy działań wymierzonych w Unię Europejską i Polskę – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA broń granica Beata Michniewicz Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna Trójka

Chiny testują broń hipersoniczną. Szef Pentagonu przestrzega: musimy mieć zdolność do obrony

Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył doroczne spotkanie z ministrem obrony Korei Południowej Suh Wukiem. - Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie. Musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami - powiedział sekretarz obrony USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Chiny Pentagon Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone wojsko broń Azja

Białoruscy żołnierze zagrozili Polakom otwarciem ognia. Żaryn: to próba zastraszenia

- Grożenie przez Białorusinów otwarciem ognia w kierunku polskich żołnierzy było próbą ich zastraszenia - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że była to również próba tuszowania grupowego przekroczenia granicy przez migrantów kontrolowanych przez Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie broń wojsko bezpieczeństwo Białoruś POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn