Polskie Radio
Section05
broń

USA: System artylerii HIMARS i amunicja do F-16 dla Polski?

- Jesteśmy ambitni w zakupach dotyczących naszej armii. Chcemy mieć sprzęt, który jest przyszłością armii amerykańskiej – powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z Dziennika Zbrojnego. Z not przesłanych do Kongresu przez Departament Stanu wynika, że Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych systemy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS oraz uzbrojenie do myśliwców F-16.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA broń Ministerstwo Obrony Narodowej

Po ataku na Manhattanie. "Nowojorczycy nie ugną się"

W ataku terrorystycznym w Nowym Jorku zginęło 8 osób, a 11 zostało ciężko rannych. Większość ofiar śmiertelnych to Argentyńczycy. Rozpędzona furgonetka wjechała na Manhattanie w pieszych i rowerzystów. Amerykańskie media podają, że sprawcą ataku jest 29-letni imigrant z Uzbekistanu Sayfullo Saipov. Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku i zamieszkał w Tampie na Florydzie. Ostatnio pracował jako kierowca Ubera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA broń strzelanina Nowy Jork

O co chodzi w nowej ustawie o broni?

Posłowie Kukiz’15 przygotowali poprawki do własnego projektu ustawy o dostępie do broni. Zakładają one m.in. obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób ubiegających się o dostęp oraz uprawnienia organów państwowych, np. policji, do przeprowadzania kontroli u posiadających broń. O liberalizacji dostępu do broni mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Jarosław Lewandowski (Ruch Obywatelski Miłośników Broni) i Grzegorz Duszyński (Firearms United).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń

Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arabia Saudyjska Rosja Władimir Putin handel bronią broń