Redakcja Polska

Zełenski po spotkaniu z Blinkenem: nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy

19.01.2022 15:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po środowym spotkaniu w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oświadczył, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między państwami. Wyraził przekonanie, że nie będzie "decyzji o Ukrainie bez Ukrainy".
Audio
  • Nie będzie decyzji o Ukrainie bez udziału Ukrainy - tak swoje spotkanie z sekretarzem stanu USA podsumował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Antony Blinken
Wołodymyr Zełenski i Antony BlinkenPAP/EPA/PRESIDENT OF UKRAINE HANDOUT

"Zakończyłem negocjacje z sekretarzem stanu Blinkenem. Doceniam osobiste zaangażowanie w deeskalację sytuacji wokół Ukrainy" - napisał Zełenski na Twitterze.

Dodał, że jest wdzięczny za wsparcie ze strony USA w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Zaznaczył też, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między krajami. "Jestem przekonany, że nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy" - oznajmił Zełenski.


Posłuchaj
00:46 11509690_1.mp3 Nie będzie decyzji o Ukrainie bez udziału Ukrainy - tak swoje spotkanie z sekretarzem stanu USA podsumował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Blinken z kolei określił jako "bezprecedensowe zagrożenie dla Ukrainy" zgromadzenie przez Rosję 100 tys. żołnierzy przy ukraińskiej granicy - podaje Interfax-Ukraina. Jak dodał, prezydent USA Joe Biden chciał, by sekretarz stanu udał się na Ukrainę i porozmawiał z Zełenskim o negocjacjach z Rosją, które odbyły się w minionym tygodniu, oraz o następnych krokach, w tym o spotkaniu w piątek w Genewie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Wizyta ma też potwierdzić amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.

Szef amerykańskiej dyplomacji przybył na Ukrainę w środę rano. Na początku wizyty spotkał się z pracownikami ambasady USA w Kijowie. Po rozmowach z Zełenskim zaplanowano spotkanie z szefem MSZ Dmytrem Kułebą. Ukraińskie MSZ podało, że spotkanie w cztery oczy już się rozpoczęło.

W czwartek Blinken poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Ławrowem.


IAR/dad

Mateusz Morawiecki: państwa Zachodu wspólnie wypracowują odpowiedź na różne scenariusze działań Rosji

19.01.2022 13:20
Państwa Zachodu wspólnie wypracowują odpowiedź na różne scenariusze działań Rosji; ważne, aby w rozmowach z Kremlem mówić jednym głosem, to już ma miejsce, Łotwa i Polska wniosły w to bardzo duży wkład - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Łotwa wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę

19.01.2022 14:28
Łotwa planuje wysłać na Ukrainę sprzęt wojskowy - oświadczył szef łotewskiego resortu obrony Artis Pabriks. Tymczasem Wilno ocenia, że rosyjskie wojska na Białorusi stanowią jeszcze większe zagrożenie dla Litwy.