Redakcja Polska

Łotwa wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę

19.01.2022 14:28
Łotwa planuje wysłać na Ukrainę sprzęt wojskowy - oświadczył szef łotewskiego resortu obrony Artis Pabriks. Tymczasem Wilno ocenia, że rosyjskie wojska na Białorusi stanowią jeszcze większe zagrożenie dla Litwy.
Audio
  • Łotwa planuje wysłać na Ukrainę sprzęt wojskowy - oświadczył szef łotewskiego resortu obrony Artis Pabriks. Materiał Kamila Zalewskiego
Zagrożenie ze strony Rosji. Łotwa wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę
Zagrożenie ze strony Rosji. Łotwa wyśle sprzęt wojskowy na UkrainęVALDA KALNINA/PAP

Artis Pabriks nie precyzuje na razie, jaki sprzęt Łotwa wyśle na Ukrainę. Powiedział tylko, że będzie to ważne z punktu widzenia potencjalnej obrony. Oświadczył też, że władze w Rydze nie planują na razie w tej kwestii dodatkowych działań. - Nie rozważamy wysyłania wojsk na Ukrainę - zaznaczył minister obrony. Dodał też, że nie ma żadnych niepokojących sygnałów, świadczących o tym, że działania Moskwy mogłyby bezpośrednio zagrozić Łotwie. - Będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi wyzwaniami w całym regionie, gdy nie daj Boże, nastąpi inwazja Rosji na Ukrainę - powiedział Pabriks.

Z kolei minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas napisał w sieciach społecznościowych, że przerzucanie rosyjskich wojsk na Białoruś traktowane jest przez Wilno nie tylko jako czynnik destabilizujący, ale również jako jeszcze większe bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Litwy. Szef resortu obrony spotkał się dziś z ambasadorami dziewięciu krajów NATO na Litwie. Anušauskas oświadczył, że jego kraj podejmuje dodatkowe działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Zachęcił też, aby Sojusz rozważył możliwość rozszerzenia dotychczasowych środków pomocy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Łotwa NATO Ukraina

Bydgoskie Zakłady Lotnicze będą serwisować Herculesy polskiego wojska. Jest nowa umowa

19.01.2022 09:34
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy otrzymały kolejne zlecenie na serwisowanie samolotów transportowych C-130 Hercules polskiego wojska – poinformował producent tych samolotów, firma Lockheed Martin.

Rekordowo dużo zakażeń w krajach bałtyckich

19.01.2022 16:45
Na Litwie, Łotwie i w Estonii odnotowano minionej doby ponad 14 tysięcy zakażeń koronawirusem. To rekordowo dużo zakażeń w ostatnim czasie w tych trzech państwach bałtyckich.