Redakcja Polska

"Jesteśmy gotowi na przyjęcie w każdej chwili". Szef MON o dodatkowych żołnierzach USA w Polsce

12.02.2022 13:49
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że do Polski przylecą trzy tysiące dodatkowych żołnierzy amerykańskich.
Do Polski przyleci 3 tys. dodatkowych żołnierzy USA
Do Polski przyleci 3 tys. dodatkowych żołnierzy USABumble Dee/Shutterstock

"Rozmawiałem dziś o tej sprawie z Lloydem Austinem [sekretarzem obrony USA - przyp. IAR]. Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy USA w Polsce" - napisał szef resortu obrony na Twitterze. We wpisie zapewnił również, że NATO jest zjednoczone, by zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu. 

Dodatkowi żołnierze

Na rozkaz prezydenta USA Joe Bidena sekretarz obrony Lloyd Austin podjął decyzję o wysłaniu do Polski dodatkowych trzech tysięcy żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. W najbliższych dniach mają oni wyruszyć z bazy w Fort Bragg, a do Polski dotrą na początku przyszłego tygodnia.

To druga grupa żołnierzy tej jednostki wysłana do naszego kraju. W tym tygodniu w Polsce na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądowało około 1 700 amerykańskich spadochroniarzy.

Wsparcie USA

Andrzej Duda uczestniczył w piątek w specjalnej telekonferencji przywódców zwołanej przez Joe Bidena. Prezydent podkreślił, że rozmowy dotyczyły agresywnych działań Rosji. - Jest absolutna jedność Zachodu i poczucie głębokiej potrzeby solidarności oraz pomocy Ukrainie - powiedział.

- Temat wciąż taki jak ostatnio - cały czas o tym rozmawiamy: problem rosyjskiej agresji na Ukrainę, wzrastającej rosyjskiej obecności na granicach Ukrainy i na Białorusi. Jest absolutna jedność przywódców Zachodu, jest poczucie głębokiej potrzeby solidarności - zadeklarowanie tej solidarności, zarówno naszej wzajemnej, jak i solidarności z Ukrainą, konieczności pomocy Ukrainie - powiedział po spotkaniu prezydent.

 

IAR/PAP/dad