Redakcja Polska

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel nadal przeciwna przyjęciu Ukrainy do NATO

04.04.2022 14:54
Angela Merkel podtrzymuje swoją decyzję o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO – podała w poniedziałek agencja dpa, która poprosiła byłą kanclerz Niemiec o skomentowanie krytycznych słów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po ujawnieniu rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy.
Audio
  • W Niemczech nie ustają reakcje na rosyjskie zbrodnie w Buczy. Coraz więcej polityków za Odrą domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców makabrycznej zbrodni w podkijowskim mieście. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Angela Merkel
Angela MerkelDrop of Light/ Shuttrerstock

- Była kanclerz federalna dr Angela Merkel podtrzymuje swoje decyzje podjęte w związku ze szczytem NATO w Bukareszcie w 2008 roku - poinformowała rzeczniczka Merkel w odpowiedzi na prośbę dpa. Podkreśliła jednocześnie, że „była kanclerz wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie”.


Posłuchaj
00:59 11667407_1.mp3 W Niemczech nie ustają reakcje na rosyjskie zbrodnie w Buczy. Coraz więcej polityków za Odrą domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców makabrycznej zbrodni w podkijowskim mieście. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

- W związku z okrucieństwami, które ujawniono w Buczy i innych miejscowościach na Ukrainie, wszystkie wysiłki rządu federalnego i społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie Ukrainy i położyć kres barbarzyństwu i wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, mają pełne poparcia byłej kanclerz - wyjaśniła rzeczniczka.

Zełenski w niedzielę zaprosił Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, aby pojechali do Buczy i osobiście zobaczyli skalę rosyjskich zbrodni, popełnionych na cywilach. „Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy'ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji w ciągu 14 lat. Na własne oczy zobaczycie torturowanych Ukraińców” – oświadczył Zełenski.

"Na szczycie w 2008 roku państwa NATO obiecały członkostwo Ukrainie, ale potem wycofały się z tego z uwagi na Rosję. Merkel i Sarkozy zablokowali żądania innych partnerów NATO, dotyczące szybkiej akcesji Ukrainy" przypomina "Die Welt".


PAP/dad

"Zgubił uczciwość w kontaktach z Moskwą". Wołodymyr Zełenski oskarża Viktora Orbana

03.04.2022 12:36
Premier Węgier Viktor Orban jest praktycznie jedynym politykiem w Europie, który otwarcie popiera Putina, wydaje się, że w kontaktach z Moskwą zgubił swoją uczciwość - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełeński przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy

04.04.2022 11:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy. W emocjonalnym przesłaniu wideo mówił, że wielu ukraińskich muzyków walczy na froncie i apelował o wsparcie jego kraju w wojnie z Rosją.