Redakcja Polska

Zbigniew Rau potwierdza: Ukraina zostanie dozbrojona przez zdecydowaną większość sojuszników

07.04.2022 17:05
Ukraina zostanie dozbrojona przez zdecydowaną większość krajów NATO - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Zbigniew Rau i Jens Stoltenberg
Zbigniew Rau i Jens Stoltenberg Źródło: MSZ/Twitter

W naradzie uczestniczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który zaapelował o szybkie dozbrojenie. - Ten apel ministra spotkał się z dużym zrozumieniem. Dyskusja dotyczyła tego do jakiego stopnia poszczególną pomoc, czy to humanitarną, czy wojskową, należy koordynować pod auspicjami NATO, czy należy pozostawić ją do relacji bilateralnych między poszczególnymi państwami a Ukrainą. Ostatecznych rozstrzygnięć nie ma. Najprawdopodobniej ta pula koordynowanej pomocy przez NATO będzie się zwiększać - powiedział szef polskiej dyplomacji.


Posłuchaj
00:32 11675519_1.mp3 Ukraina zostanie dozbrojona przez zdecydowaną większość krajów NATO - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli (IAR)

 

Nie chciał mówić o szczegółach wsparcia wojskowego, które oferuje Polska. - Pytanie kiedy, co w jakiej postaci i od kogo, to są ważne kwestie, ale pozostają otoczone dyskrecją - dodał minister Rau.

Więcej baz NATO

Zbigniew Rau ponowił też apel o utworzenie stałych baz NATO w Polsce. Minister spraw zagranicznych powiedział, że w tym dokumencie Rosja zostanie wskazana jako główne zagrożenie dla Sojuszu, a z tego wynika konieczność kolektywnej obrony NATO, w tym wschodniej flanki. Warszawa oczekuje, że jedną z decyzji w ramach nowej koncepcji strategicznej Sojuszu będą stałe bazy NATO w Polsce. - To co cieszy, to nie tylko to, że państwa wschodniej flanki NATO podnosiły kwestie stałej obecności, ale także inne państwa. Te sprawy były szczegółowo omawiane. Chyba wszyscy wydają się być co do tego przekonani - podkreślił szef polskiego MSZ-tu.

Nowa koncepcja strategiczna NATO ma być przyjęta na czerwcowym szczycie z udziałem przywódców Sojuszu w Madrycie.

Presja na Rosję

Wcześniej Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na import ropy, gazu i węgla oraz paliwa nuklearnego z Rosji. Europosłowie, wzywając do natychmiastowego wstrzymania importu z Rosji surowców energetycznych, podkreślili, że taka decyzja powinna iść w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii do Unii Europejskiej. Ponadto w rezolucji jest wezwanie do rezygnacji nie tylko z Nord Stream 2, lecz także Nord Stream 1. Po raz pierwszy od wielu lat w rezolucji Europarlamentu pojawił się apel dotyczący porzucenia także pierwszej odnogi Gazociągu Północnego. Nie dalej jak miesiąc temu próba wpisania tego do rezolucji przez polskich deputowanych zakończyła się niepowodzeniem.

W przyjętym dokumencie zapisano też, że sankcje wobec Rosji mogą być zniesione, jeśli podejmie ona działania na rzecz przywrócenia niepodległości, suwerenności, oraz integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.


IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy to szansa dla polskiej gospodarki

07.04.2022 14:27
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uchodźcy z Ukrainy są szansą dla Polskiej gospodarki. O wsparciu dla obywateli Ukrainy szef rządu rozmawiał w Warszawie z samorządowcami.

Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie

07.04.2022 15:12
Łotewscy posłowie chcą, aby 9 maja był dniem pamięci o ofiarach wojny na Ukrainie. Parlamentarzyści złożyli projekt ustawy w tej sprawie. Ten dzień był dotychczas hucznie obchodzony przede wszystkim przez mieszkających na Łotwie Rosjan.